Komodity

Lekce z roku 2008: Zlato jedním z hlavních indikátorů

 

Čtvrtek 12. března vstoupil do dějin jako jeden z nejdivočejších dnů v historii obchodování vůbec. Znovu totiž kulminovala honba za hotovostí a snaha uvolnit investované finanční prostředky. Po výprodeji, který se nevyhnul žádnému trhu, se akciový index S&P 500 propadl o 9,5 % a Evropa si vedla ještě mnohem hůř, když index Euro Stoxx 600 uzavíral o 11,5 % níž. Tento výprodej se však lišil v tom, že vůči němu nebyla imunní žádná třída aktiv, což odráží typické chování v rámci medvědího trhu. Úvěrové napětí tlačilo níž i vysoce kvalitní obligace a zlato se propadlo o více než 3 %.

Globální trhy se teď řídí podle investorů, kteří přecházejí na hotovost nebo pokladniční poukázky a kterým nejde o zajištění, diverzifikaci, ani bezpečné útočiště. Zaměřují se pouze na zachování kapitálu. Nejde jim o to, aby jim peníze vynášely, ale aby je dostali zpět. Takové chování je typické pro konec cyklu a k jeho zvrácení je zapotřebí katalyzátoru, kterým může být podle nás jedině koordinovaná globální politická odezva. Ale něco takového se snažil Donald Trump v posledních letech ze všech sil zadupat do země, takže to rozhodně nebude jednoduché.

Nedávný pokles zlata považujeme za dočasný, neboť lze očekávat příznivý vývoj, až bude nefunkční monetární politika nahrazena fiskálními výdaji. Ty s sebou přinesou zvýšené riziko inflace, které obnoví zájem o zlato.

Návrat do minulosti
Srovnávat současný vývoj s historickými událostmi je vždy obtížné, ale my zde přesto vidíme jistou podobnost se situací, která nastala při celosvětovém výprodeji akcií v roce 2008 a počátkem roku 2009. Na níže uvedeném grafu agentury Bloomberg jsou zvýrazněny výsledky ETF zaměřených na zlato, akcie producentů zlata a index S&P 500.

I během globální finanční krize v roce 2008 jsme zažili propad zlata, a to navzdory tomu, že mělo status bezpečného útočiště. To se však změnilo, jakmile se světoví politici odhodlali něco skutečně podniknout – nejprve to byla schůzka G7 v Londýně a v září pak americký Senát vystavil americkým korporacím bianco šek ve formě vládního programu TARP.

Od listopadu do března pak zlato posílilo o téměř 40 %, protože se stalo oblíbeným prostředkem zajištění proti reflaci. Akcie se však nevzpamatovaly až do března 2009. Máme za to, že něco podobného nastane, až světoví politici konečně přestanou slibovat a začnou skutečně něco dělat a nastoupí výdaje, úvěry a přímý přístup k finanční podpoře.

Navzdory čtvrtečnímu propadu, který způsobila honba za hotovostí, zůstává zlato jedinou komoditou, které se od 17. ledna, kdy se na našich monitorech začaly objevovat alarmující informace o viru Covid19, dosud drží v černých číslech. Znovu se zastavilo na úrovni podpory 1550 dolarů za unci, ale vzhledem k trvalému riziku dalšího oslabování akcií i obligací ještě nejspíš nebude připraveno začít znovu stoupat. Počet otevřených pozic u kontraktů futures na zlato na Comexu je nejnižší od loňského srpna, což jasně ukazuje, že trh podstatně zeštíhlel. A je tak v lepší pozici, aby zareagoval, až zlato znovu obdrží dobré zprávy.

O autorovi:
Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.
Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Globální online investiční banka

Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Více informací na:www.saxobank.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close