Komodity

Mračna se stahují, zlato však zůstává na výsluní

Negativní ekonomické dopady koronaviru, na něž nás celé týdny připravovalo oslabování procyklických komodit, se rozšířily jako požár i na zbytek trhu. Minulý týden odstartoval americký Fed náhlým snížením sazeb o 50 bazických bodů, což přispělo k další panice na trzích. Během několika málo dní se výnosy vládních dluhopisů po celém světě propadly na svá rekordní minima a volatilita trhu se zlatem i akciového trhu vystřelila vzhůru. Dolar se totiž ocitl pod vážným tlakem, jak investoři opouštěli dlouhé pozice.

Narušené globální zásobovací trasy a náhlá změna celosvětových spotřebních zvyklostí přispěly k tomu, že akcie aerolinek, restaurací, hotelů i letovisek po celém světě zamířily prudce dolů. Trh s ropou si prošel vlastní krizí, když se země OPEC snažily najít společnou řeč s Ruskem, aby zmírnily největší propad všeobecné poptávky od globální finanční krize. Čína už vykazuje první známky pomalého zotavování, a tak se pozornost upřela na největší světovou ekonomiku, tedy na USA. 
Pochroumané zdravotnictví i nezdravá pracovní kultura vyvolávají obavy, že se země nachází na pokraji vážné epidemie.

Bezpečný přístav: Zlato
Uprostřed nejistoty a divokých změn nabídlo znovu bezpečné útočiště zlato. Díky největšímu týdennímu vzestupu od roku 2009 se dostalo v minulém týdnu na úroveň, které dosáhlo naposled před sedmi lety, a nechalo stříbro i platina daleko za sebou. Poměr mezi zlatem a stříbrem dosáhl 40letého maxima, konkrétně hladiny 96. Zatímco diskont platiny vůči zlatu dosáhl rekordních 820 USD za unci, než firma Anglo American Platinum oznámila snížení produkce, čímž podpořila její comeback.

Vzestup zlata a jeho nadprůměrné výsledky způsobila dokonalá souhra příznivých faktorů. I když odhlédneme od poptávky po bezpečném útočišti, kolaps reálných výnosů amerických desetiletých pokladničních poukázek na -0,60 %, tedy na sedmileté minimum, náhlé oslabení dolaru, když začaly mizet rozdíly ve výnosech oproti ostatním měnám, i trvalé oslabení akciového trhu přispěly k tomu, že se zlato přiblížilo k 1700 dolarů za unci.

Po neplánovaném snížení sazeb minulé pondělí ze strany amerického Fedu na 1,25 % očekával trh, že patrně dojde ještě ke snížení o dalších 50 bazických bodů v rámci pravidelné schůze FOMC
18. března. Dosavadní minimum bylo 0,20 % a je možné, že ho dosáhneme ještě před listopadovými volbami amerického prezidenta.

Nárůst volatility budí obavy
Zvýšené spekulativní pozice fondů vyvolávají jisté obavy, zda nedojde k výrazné korekci, pokud znovu vzroste volatilita tak jako minulý týden. Jestliže ke zvýšení volatility opravdu dojde, budou fondy, jejichž portfolio se zaměřuje na konkrétní úroveň volatility, nuceny snížit svou celkovou expozici. To se stalo minulý týden u zlata, když index Cboe VIX vyskočil na 40 % (nyní je 37 %).

Nehledě na možné zvýšení volatility panují také jisté obavy ohledně udržitelnosti takřka rekordních dlouhých pozic. V týdnu před 25. únorem dosáhly 285 000 lotů, i když následně jich část z trhu nepochybně odstranil již zmiňovaný nárůst indexu VIX. Když ale srovnáme délku s velikostí koláče, tj. s počtem otevřených pozic na trhu, vidíme, že pozice ještě ve srovnání s úrovněmi, kterých bylo dosaženo v posledních 12 letech, není nijak zvýšená.

Spotové zlato se chystalo na nejvyšší uzavření dne za sedm let, téměř 1700 USD za unci. Vzhledem k tomu, že tato úroveň již zohledňuje očekávané snížení sazeb o 50 bazických bodů, závisí případné další zhodnocení na další poptávce po bezpečném útočišti. Vzhledem k tomu tedy záleží další zhodnocení na výsledcích amerického akciového trhu, trhu s obligacemi a s dolarem.

O autorovi:
Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.
Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Globální online investiční banka

Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Více informací na:www.saxobank.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close