Komodity

OPEC+ v cenové válce, očekávání na další pokles sazeb FEDu

OPEC+ se nedohodl na objemu snížení těžby. Na jedné straně stála Saúdská Arábie, která tlačila na vyšší pokles objemu těžby ropy, který si přála na úrovni 1,5 mil barelů denně. S tím souhlasily i další země OPECu, ale jen za podmínky, že k takto vysokým omezením bude souhlasit Rusko. To se ale zdráhalo, s velkou pravděpodobností kvůli obavám o rozpočet. Rusko totiž příjmy z ropy nutně potřebuje a takto velký pokles těžby by pravděpodobně znamenal celkově nižší příliv prostředků do rozpočtu. Už jen kvůli tomu, že Saúdové chtěli omezit těžbu na delší období (nejen do 2Q včetně).

V případě nedohody Saúdové hrozili porušením již dříve dohodnutých omezení a tak také učinili. Aktuálně tak cena ropy neklesá jen díky obavám z dopadů koronaviru, ale k tomuto vlivu se nově přidala cenová válka vyvolaná Saúdskou Arábií. Přesněji Saúdové zvýšili objem těžby a k tomu ještě nabízejí na ropu slevu.

Výsledek na trzích se dostavil rychle. Cena ropy poklesla o 30 %, klesají akcie i výnosy v USA.

Výnosy amerických 10Y dluhopisů

zdroj Bloomberg

Pro Evropy jako čistého dovozce ropy je cenová válka OPECU+ příznivou záležitostí, která firmám alespoň částečně pomůže překonat negativní dopady spojené s šířením koronaviru.

Problém ale může být pro USA, kdy těžařské firmy v USA mají u bank úvěry a výrazný propad ceny se tak může přenést do bankovního sektoru a odtud dále do ekonomiky. I proto již trhy začaly spekulovat, že by FED mohl snížit sazby o dalších 50 bodů (což právě zachycuje pohyb na dluhopisech).

Mimochodem aktuálně je celá výnosová křivka v USA pod 1 %.

Jiří Polanský, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close