Komodity

Ropa opět silně oslabuje, WTI padá o více jak 9%, Brent jen o 3,5% kvůli pochybnostem o možné dohodě


Ceny ropy dnes opětovně výrazněji klesaly. Americká WTI odepsala téměř 9,4% a zakončila den na 23,63 USD za barel. Včera tento kontrakt odepsal 8%.

Severomořský Brent klesl o cca 3,5%, včera to byla cca 3%.

Ropné dění se soustřeďuje kolem plánovaných schůzek OPEC+ a energetických ministrů nejrozvinutějších zemí skupiny G-20, které proběhnou ve druhé poloviny týdne. Část trhu si od nich slibuje zásadní dohodu o podstatném a širokém snížení produkce hlavních těžařů. Druhá část trhu je k možnosti široké dohody skeptická s ohledem na hluboké rozpory mezi hlavními světovými producenty.
Pro část trhu je koronavirový poptávkový šok příliš velký na to, aby mohl být reálně vykompenzován řízeným propadem produkce. Odhaduje se, že poptávka se propadla až o 30%, což by odpovídalo cca 30 miliónů barelů denně. Podle některých analytiků bude v dubnu na trhu denní nadprodukce na úrovni 28 mbd. V květnu se tento ukazatel mírně sníží směrem k 21 mbd.

Světové skladovací kapacity nejsou bezedné a budou se rychle plnit, což může vytvářet další tlak na pokračování poklesu cen na trhu.

Zítra budou zveřejněny pravidelné týdenní statistiky o vývoji zásob v USA. Očekává se jejich další výraznější růst.

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close