Komodity

Saúdská Arábie zvyšuje těžbu ropy

Včera mě ještě zaujala zpráva, že Saúdská Arábie plánuje od května zvýšit vývoz ropy o cca 600 tisíc barelů denně, což by její celkovou těžbu mělo zvýšit na 10,6 miliónu barelů. Samozřejmě jde o rekordní objem těžby.
Je otázka, zdali to SA myslí vážně, nebo jde jen o nátlak na Rusko, aby souhlasilo s výrazným omezením těžby. Tomu by mohl nasvědčovat právě až květnový termín. Jde o trochu hru nervů, protože ani rozpočtu Saúdské Arábie takto nízké ceny ropy rozhodně neprospívají, zvlášť v této době.
Každopádně poptávka po ropě bude nízká i ve druhém čtvrtletí.
A ceny ropy ani po odeznění krize nemusí jít nutně nahoru o tolik, o kolik by si státy OPECu asi přály. I kdyby se totiž státy OPECu a Rusko nakonec domluvily na nižším objemu těžby, nutkání tajně těžit více bude asi velmi silné. Navíc aktuální cenová válka vzájemné důvěře také asi moc neprospívá.

Jiří Polanský

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close