Komodity

Trhy vyhlížejí zasedání OPEC+

Akciové trhy se včera daly opět do pohybu směrem výše i přes přicházející zprávy o vysokých počtech úmrtí v USA a opětovném zvýšení nakažení ve Španělsku, Itálii či Německu. Trhy nicméně začínají více počítat s brzkou kulminací.

Jednání zemí EU ohledně fiskálního balíku zatím nevedla k dohodě, jednání by mělo pokračovat dnes, bodem sporu je nadále vydávání společných eurobondů.

Zdravotnický sektor a zejména zdravotní pojišťovny (např. Unitedhealth Group (+8%) včera rostly po oznámení prezidentského kandidáta Sanderse o odstoupení z demokratických primárek, jelikož bylo zřejmé, že již nezíská dostatečnou podporu, jediným kandidátem tak zůstal J.Biden. Sanders měl v plánu zavést veřejné zdravotnictví a zrušit mimo jiné soukromé zdravotní pojištění.

Ropa posilovala o 5%, díky zprávám, že Rusko je připraveno účastnit se společného snížení produkce OPEC+, k čemuž by mohlo přispět snížením o 1,6 mbd. Celkové snížení by se mohlo pohybovat mezi 10-15 mil. barelů denně. Jednání je naplánováno dnes v odpoledních hodinách. Důvodem změny postoje i Ruska můžou být obavy o rychlé naplnění skladovacích kapacit, což by znamenalo pozdější nutnost těžbu stejně utlumit. Pokud by došlo k dohodě u horní hranice diskutovaného rozsahu, lze očekávat i další pozitivní reakci na ropném trhu i přesto, že by takové snížení patrně plně nekompenzovalo současný přebytek produkce až o 30mbd. Rozbíhající čínská ekonomika by také měla přispívat k opětovnému zvyšování poptávky.

Google zakázal používání videokonferenční aplikace od Zoom Video Communications, kvůli obavám o její zabezpečení. Krok následuje po předchozích s případy narušení komunikací, jež měly být chráněné. Akcie firmy, byly v minulých týdnech podpořeny současnou situací, kdy roste poptávka po jejích službách díky celosvětovým karanténním opatřením. V posledních dnech však ztratily přes 25%.

Mimo jednání OPEC+ bude sledováno pokračování jednání Eurogroup ohledně fiskálního balíku, v USA pak budou zveřejněny nové údaje o žádostech v nezaměstnanosti, odhady očekávají stále vysoká čísla, i když jistý pokles z rekordního počtu 6,6 mil. v minulém týdnu. Sledován bude také projev šéfa FEDU Powella.

Futures trhy dnes prozatím obchodují mírným růstem. Zítra je však ve většině zemí státní svátek a trhy budou zavřené.

Jan Šafránek, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close