Komodity

Týden příměří, pak mírová dohoda. Válka v Afghánistánu míří ke konci


Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek oznámil, že Spojené státy dospěly k dohodě s radikálním afghánským hnutím Tálibán. Ta má zajistit výrazné zklidnění situace v zemi zmítané válkou a vést k podpisu mírové smlouvy.

Příměří slibující výrazné snížení počtu násilných incidentů má v zemi začít platit od soboty a trvat týden. „Je to důležitý krok na dlouhé cestě k míru,“ nechal se slyšet Pompeo.

Pokud se „pakt o neútočení“ osvědčí, Američané chtějí s Tálibánem podepsat první verzi dohody, jejímž cílem je ukončit bezmála dvě desetiletí bojů v této asijské zemi, píše BBC.

Vyjednávači Tálibánu v prohlášení informovali, že po nastolení „odpovídající bezpečnostní situace“ bude dalším krokem podepsání dohody, o níž doufají, že „položí základy pro mír v zemi a pro stažení všech zahraničních sil.“

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nejnovější vývoj uvítal a označil ho za zásadní prověrku ochoty Tálibánu zmírnit boje a přispět k míru.

Pokud se týdenní příměří osvědčí, mírovou dohodu by Američané s Tálibánem měli podepsat hned poté, co skončí týden „beze zbraní“, tedy v sobotu 29. února.

TNBiz.cz – Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

Zdroj: Kurzy.cz

Související články

Back to top button
Close
Close