Akcie

Biotechnologie a koronavirus: Hon za léky i testy je v plném proudu

Akcie společnosti Gilead Sciences rostou dnes v premarketu o více než 10 % po zprávě, že skupina pacientů léčených v Chicagu „zaznamenala rychlý ústup horečky a respiračních symptomů“. Dvouciferný růst titul zaznamenal i ve včerejším premarketu.

Lék od Gilead je jednou z nejsledovanějších terapií studovaných pro léčbu pacientů s Covid-19. Aktuálně provádí dva testy tohoto léku u pacientů se středně těžkými a těžkými symptomy s cílem zařadit do studií 4 000 lidí.

Téměř všichni pacienti se z nemoci zotaví, a proto je důležité provádět testy srovnávající léčbu s placebem. Zatímco studie u skupiny se středně těžkými symptomy zahrnuje i skupinu s placebem, u těžkých případů srovnání s placebem není.

Výzkum remdesiviru na léčbu Covid-19 začal poprvé v únoru. Čínští vědci původně plánovali zařadit do studie ve Wu-chanu více než 700 pacientů s mírnými až závažnými příznaky, aby vyhodnotili bezpečnost a účinnost léku. Uvedli, že výsledky testu oznámí 27. dubna.

Vědci však nenašli dostatek vhodných pacientů na dosažení původního cíle studie. O pacienty bojovali s dalšími vědci zkoumajícími účinek čehokoli od chřipkové terapie, antimalarik až po tradiční čínskou medicínu. Nakonec shromáždili pro Gilead informace od prvních 400 pacientů zařazených do studie. Výsledky studie by mohly brzy přijít.

Pokud laboratoř testy ustojí, vydělá spoustu peněz

Švýcarský gigant uvedl, že na začátku května uvede svou verzi testu na protilátky a že jeho měsíční produkce by mohla do června dosáhnout vysokých dvouciferných milionů. Spolu se zařízením „cobas e“ od dokáže vyprodukovat 300 výsledků za hodinu. Jeden test trvá asi 18 minut, uvedla společnost.

Jeho výzkum se rozběhl 10. ledna, když čínští vědci publikovali sekvenci genomu nového viru. To vědcům umožnilo analyzovat jeho molekulární strukturu, která zahrnuje asi 29 identifikovatelných proteinů. Když člověk dostane Covid-19, jeho imunitní systém vyvolá protilátky k neutralizaci virových proteinů. Spolehlivý test tedy musí obsahovat proteiny (vypěstované v laboratoři), které jsou co nejpodobnější těm přírodním.

Pokud test dokáže spolehlivě identifikovat pozitivní vzorky, považuje se za vysoce citlivý. Pokud dokáže identifikovat i negativní, nazývá se specifickým. To znamená, že zná rozdíl mezi protilátkami na Covid-19 a jinými protilátkami vyvolanými jiným koronavirem, který způsobuje běžné nachlazení. „Pokud váš test dokáže všechno toto ustát a podat přesný výsledek, vaše laboratoř vydělá spoustu peněz,“ dodal Stanley Perlman, profesor mikrobiologie a imunologie na Carver College of Iowa.

uvedl, že si klade za cíl mít na začátku května k dispozici test v zemích, které přijímají evropskou značku CE, a že spolupracuje s americkou FDA na získání povolení pro krizové použití. Ke spuštění produktu plánuje také zveřejnit údaje o tom, jak spolehlivý je jeho test při vyhodnocování pozitivních a negativních výsledků.

Snaží se každý vědec i jeho pes

Berlínská společnost PharmAct využívá markery v krvi k detekci čehokoli od infarktu až po prvotní příznaky cukrovky a nabízí výsledky za méně než 20 minut. Ředitel PharmAct Gunther Burgard chce využít této zkušenosti k nalezení protilátek na Covid-19. O čtyři měsíce později je testovací souprava společnosti PharmAct za 40 dolarů jedním z nástrojů, který by mohl vládám a vědcům pomoci zaznamenat skutečný rozsah pandemie.

Mnohé nové nástroje se ale ve Velké Británii a Španělsku ukázaly jako nespolehlivé, což vyvolávalo otázku, zda snaha o co nejrychlejší dodávku nepřišla na úkor kvality. „Každý vědec i jeho pes se snaží vyrobit tento test,“ řekl James Gill, přednášející na Warwick Medical School v anglickém Coventry. „Zaveden bude ten, který je z nich nejrychlejší, ten, který je nejlevnější a který z nich je nejspolehlivější.“

Test od PharmAct byl ale podroben kritice krátce poté, co byl minulý měsíc uveden do prodeje. Prominentní virolog řekl německým novinám, že jej použil pro výzkum a že nedokázal zachytit dvě třetiny případů. Podle Burgarda přesto PharmAct pracuje na zdokonalení svého testu, který má za hranicemi Německa miliony objednávek. Podle jeho vlastních odhadů je test spolehlivý více než na 99 %

Přesnost testů na protilátky je předmětem zájmu. Spousta zemí jako Velká Británie, Španělsko, ale i Česka republika si objednala velké množství raných verzí testů, aby později uznaly, že sady, které zakoupily, nejsou dostatečně spolehlivé, aby mohly být široce využívány. Testy potřebují týden přítomnosti viru v těle, nebo i více, aby se vytvořilo dostatečně velké množství protilátek. A pokud nejsou dostatečně citlivé, mohou tyto protilátky vyhodnotit jako jiné viry.

V nadcházejících týdnech bude k dispozici nestranná revize desítek testů na protilátky od neziskové organizace Foundation for Innovative New Diagnostics, která sídlí v Ženevě. Test PharmAct není mezi nimi.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button