Akcie

Nákupy, které chrání úspory před inflací. Mallpay a Patria společně vstupují do světa mikroinvestic

  • Fintech Mallpay, fungující jako systém odložených plateb, ve spolupráci se skupinou Patria Finance nabízí investiční nástroj pro úplné začátečníky

  • Platforma funguje tak, že s každou odloženou platbou zároveň převede drobný finanční vklad na burzu. O tom, co čeho uživatel investuje, kdy nakupuje a kdy prodává, rozhoduje algoritmus

  • Investoři, kteří jsou ochotni akceptovat vyšší míru rizika, takto dosahují průměrného výnosu 10,8 procenta

  • Mezi Čechy za posledního půl roku vzrostl kvůli vysoké míře inflace zájem o investování až čtyřnásobně. Na burzách se tak objevil velký počet začátečníků, shánějících jednoduchou investiční aplikaci

Inflace se zakusuje do úspor uložených na účtu jako hladový pes. Stoupajících cen všeho od potravin po domy si nelze nevšimnout, a tak Češi hledají způsoby, jak své těžce odpracované finance před všudypřítomným zdražováním uchránit. Jako nejlepší cesta k zabezpečení peněžních hodnot se jeví investice, ale dle nedávného průzkumu fintechu Mallpay s nimi stále 94 procent zdejší dospělé populace nemá žádné zkušenosti.

Proto se tato e-commerce firma, kterou společně založily ČSOB a investiční skupina Rockaway, pouští do oblasti investování pro začátečníky a doufá, že se v ní prosadí ještě letos. Za tím účelem se spojí s investiční službou Indigo od Patria Finance a pokusí se vytvořit ideální nástroj, kde si lidé budou moci vyzkoušet své první krůčky po burzovním trhu. Platforma jim umožní pravidelně investovat třeba jen desetikoruny, aby si ,osahali‘, jak to při obchodování chodí.

Investice do startupů lákají čím dál víc. Michal Ciffra z Depo Ventures radí, na co si při nich dát pozor

A to bude potřeba, protože za poslední pololetí vzrostl počet nových zájemců o investice až čtyřnásobně. Inflace, která překročila šest procent a podle expertů z ČNB bude brzy atakovat, nebo dokonce přesahovat hranici desíti, přitáhla na burzu obrovské množství nezkušených investorů, kteří chtějí prostě bránit své úspory. Sebevědomím překypuje však jen asi třetina z nich. Nová služba Mallpay Investice proto nabídne v duchu hesla ‚kde je utrácení, tam musí být i šetření‘ investování v momentě, jenž je pro všechny zcela samozřejmý – při běžném nakupování.

Nějak se začít musí

Platformu může využívat každý majitel ověřeného účtu Plus od Mallpay, kterých je v současnosti necelých deset tisíc. Aktivace, vedení i zrušení tohoto účtu je zdarma. Klienti neplatí transakční poplatek za jednotlivé investované částky, ale stejně jako běžní zákazníci Indiga odvádí pouze roční poplatek ve výši jednoho procenta z celkové investované částky.

„Představili jsme společně ideální investiční nástroj pro 56 procent Čechů. Tedy pro ty, kteří chtějí podle průzkumu investováním bránit úspory před inflací, ale zároveň přiznávají, že jsou zcela nezkušení,“ vysvětluje Adam Kolesa, šéf Mallpay. „Mallpay Investice jsou jednoduché na zřízení, srozumitelné, a hlavně je s nimi investování zábavné a hravé. To vše s nízkým poplatkem a zajímavým potenciálním výnosem,“ dodal.

Funguje to tak, že každá odložená platba kartou či platebním tlačítkem skrz Mallpay se automaticky spojí s drobnou investicí přes Indigo. Jestli se bude jednat o 10, 20, 50 nebo 100 korun, si každý uživatel může jednoduše nastavit v příslušné kolonce mobilní aplikace nebo na počítači. Zde přehledně uvidí nejen celkovou investovanou částku, která se mu odečítá z měsíčního limitu, ale také vývoj své investice. Případně tu může automatické investování zastavit anebo zadat výběr investice.

„Díky spolupráci Indiga s Mallpay rozšiřujeme náš ekosystém produktů o investiční službu pro úplné začátečníky a skutečně od drobných částek. Svět investic, který může být pro laika z podstaty složitý, chceme zpřístupnit opravdu každému,“ uvádí Tomáš Jaroš, generální ředitel Patria Finance, která službu Indigo vyvinula.

Premiéra bez papírování

Pro celou skupinu Patria Finance je to také premiéra. Její zástupci se mikroinvesticím ještě nikdy nevěnovali. „Investováním desetikorun s Mallpay Investice to může elegantně a snadno začít a úspěšným vedením vlastních portfolií na Patrii po pár letech pokračovat. Pokud chceme umět v Česku konečně zhodnocovat naše úspory a začít budovat bohatství domácností, pak se počítá každý, kdo si investování alespoň vyzkouší,“ dodává Jaroš.

Prostředí investiční aplikace by mělo být co nejjednodušší a hlavně bez papírování. Foto: Mallpay

Právě nadšení začátečníci v odpovědi na dotaz, jak by ideálně měla vypadat platforma, kde si peněžní vklady poprvé vyzkouší, nejčastěji uváděli možnost okamžitě investování přerušit. Kromě toho si ale také přejí mít plný přehled nad investovanými částkami a žádné papírování. Za výhodu považují i to, že se nemusí rozhodovat, do čeho konkrétně investovat, mohou se o investování učit a nemusí na něj stále myslet.

Dvaadevadesát procent respondentů se při investování vcelku logicky obává, že přijdou o peníze. To se může stát koneckonců i těm nejlepším. O jedno procento respondentů více se dokonce přiznalo, že nerozumí smlouvám a jejich podmínkám, zatímco 89 procent lidí se drží zpátky kvůli nedostatku zkušeností.

„Strávili jsme s našimi klienty hodiny diskuzemi, jak má vypadat investiční produkt pro člověka, který z má z investování obavy, ale zároveň ví, že se bez nich v současné situaci neobejde. Právě proto dává spojení Mallpay, Indiga a Patria Finance takový smysl. Výsledkem je nástroj, se kterým investice budou tak přirozené, jako je vhození drobných do kasičky. S tím rozdílem, že s Mallpay na to nemusíte myslet a potenciální výnos může být zajímavější než u keramického prasátka,“ zmiňuje Kolesa.

O vaše peníze se postará počítač

Podle Kolesy si díky tomu letos vůbec poprvé vyzkouší investování několik tisícovek Čechů, alespoň tisícikorunu by dle plánů mohlo s Mallpay každý měsíc investovat hned několik stovek uživatelů. Klienti pomocí zmíněného nástroje investují do burzovně obchodovaných fondů (ETF) a skrze ně do akcií, dluhopisů nebo komodit.

Už tvoříme sehraný tým a meziročně jsme narostli o třetinu, hodnotí Jan Sadílek první půlrok ve vedení Aukra

Optimální mix jednotlivých položek sestavuje dle cílů investora algoritmus, který se snaží minimalizovat rizika a pak sám neustále hlídá investici vývoj na trhu. V případě dramatických změn Indigo samo zakročí, přeskupí investici a třeba i ponechá proměnlivou část v hotovosti, aby chránilo před růstem rizika a případnými ztrátami vlivem tržního vývoje. Samozřejmě veškerá zodpovědnost operování s financemi neleží jen na bedrech jediné umělé inteligence – hlídají ji experti z Patrie, kteří v případě nespokojenosti s její činností mohou kroky systému usměrňovat. Koneckonců, byli to právě oni, kdo algoritmus, okolo nějž se Indigo otáčí, ve spolupráci s ČSOB a Univerzitou v Lovani vyvinuli.

Platforma funguje tak, že lze jednorázově či pravidelně investovat částku od sta korun výš. Případný přepočet na jiné měny probíhá automaticky a míru rizika si uživatel nastavuje podle svých preferencí. U odvážnějších investorů, kteří investují většinově do akcií, je průměrný výnos výrazně nad aktuální mírou inflace – od roku 2019 dosáhl 10,8 procenta za všechny rizikové profily.

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button