Akcie

Facebook investuje 5,7 miliardy USD do podílu v indické firmě Jio

Aktualizováno

Americká internetová společnost investuje 5,7 miliardy dolarů do nákupu desetiprocentního podílu v indické telekomunikační firmě Jio Platforms. Stane se tak největším minoritním akcionářem podniku, který je divizí indického konglomerátu Reliance Industries, který vlastní nejbohatší muž Indie Mukeš Ambani. Od největší investici od akvizice aplikace WhatsApp v roce 2014 si technologický gigant slibuje upevnění a rozšíření pozice na svém největším trhu mimo Spojené státy. Akcie Reliance Industries na zprávu reagovaly až 12 % růstem, akcie Facebooku rostou v předobchodní fázi o 3 %.

Společnost Jio Platforms zahrnuje klíčové digitální aktivity konglomerátu Reliance Industries, včetně divize Jio Infocomm, která je největším mobilním operátorem v Indii. díky transakci získá významný opěrný bod na indickém trhu, kde se jeho aplikace WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování chystá spustit platební službu, upozornil server BBC. Facebook zároveň oznámil, že se dojde k propojení indická e-commerce platformy Ambaniho JioMart a aplikace WhatsApp, což má umožnit lepší komunikaci zákazníků s podniky.

Konglomerátu Reliance Industries pak transakce pomůže snížit dluh, který se vyšplhal na více než 40 miliard dolarů. Příčinou jsou vysoké náklady na zajištění vedoucí pozice divize Jio Infocomm na indickém trhu. Majitelem konglomerátu Reliance Industries je nejbohatší Ind Mukeš Ambani.

Pro Facebook se jedná a neobvyklou sázku, společnost tradičně investuje do médií a online aktiv. Krok tak potvrzuje potenciál růstu, která firma v Indii vidí. Indický trh je na rozdíl od Číny otevřený a obyvatelstvo země ještě není chytrými telefony saturováno. Facebook tak získává pro další rozvoj své populární aplikace WhatsApp silného partnera dobře propojeného na nejvyšší vedení země.  

„Indie se nachází uprostřed velké digitální transformace a organizace jako Jio hrají významnou roli v přechodu stovek milionů obyvatel a malých podniků k využívání internetu,“ uvedl zakladatel a šéf společnosti Mark Zuckerberg.

Indie je považována za klíčový trh pro růst společnosti , která provozuje největší internetovou sociální síť na světě. Podle poradenské společnosti PwC se počet uživatelů internetu v Indii v roce 2022 vyšplhá zhruba na 850 milionů.

Pro službu WhatsApp je Indie největším trhem se zhruba 400 miliony uživatelů. Prostřednictvím služby WhatsApp v Indii komunikuje téměř 80 procent uživatelů chytrých telefonů, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button