Akcie

Delta Air Lines končí hrůzné čtvrtletí s první ztrátou po pěti letech

Americké aerolinky Delta Air Lines prodělaly v prvním čtvrtletí tohoto roku 534 milionů dolarů. Je to pro ně první kvartální ztráta za více než pět let. Delta je první velkou americkou leteckou společností, která reportuje finanční ránu způsobenou pandemií koronaviru. Trh podle průzkumu společnosti FactSet počítal s čistou ztrátou 151 milionů USD. Akcie v premarketu rostou o 2,6 %.

Ztráta bez mimořádných položek dosáhla za tři měsíce do konce června 326 milionů dolarů oproti zisku 639 milionů ve stejném období před rokem. Tržby se snížily meziročně o 18 % na 8,6 miliardy USD.

Bez mimořádných položek aerolinky oznámily očištěnou ztrátu 326 milionů USD, po přepočtu tedy -0,51 USD na akcii. Tržní odhady byly nastavené na ztrátu -0,70 USD na akcii.

Karanténní opatření spojená s pandemií nového typu koronaviru uštědřila tvrdou ránu leteckým společnostem po celém světě. Konkurenční americké aerolinky United Airlines už v pondělí avizovaly, že v prvním kvartály hospodařily se ztrátou před zdaněním 2,1 miliardy USD.

Delta propad v příjmech řešila na několika úrovních. Kromě jiného se jí podařilo získat kapitál v objemu 5,4 miliardy USD, kde větší část tvoří úvěr se zárukou. Také pozastavila zpětný odkup akcií a výplatu budoucích dividend. Podobně jako konkurence obdržela část peněz z vládního programu na podporu mezd, v jejím případě měla nárok na 5,4 miliardy USD a polovinu z toho už dostala.

Na konci března ale i tak pálila peníze tempem 100 milionů dolarů za den. Podle finančního ředitele Paula Jacobsona by toto tempo mělo na konci června zpomalit na zhruba 50 milionů dolarů. Pro červnový kvartál už firma zrušila meziročně 80 % vnitrostátních kapacit a 90 % procent mezinárodních kapacit. Náklady chce v daném období osekat na polovinu proti loňsku, konkrétně na 5 miliard dolarů. Kromě nižších kapacit a levnějších pohonných hmot jí má pomoci také vyšší počet zaparkovaných letadel (650) a neplacená dovolená, kterou si dobrovolně vzalo 41 % zaměstnanců.

První kvartál aerolinky zakončily s likviditou 6 miliard USD. Na konci tohoto čtvrtletí by to prý již mělo být 10 miliard.

Výhled ročního zisku firma vzala zpět už minulý měsíc a dnes nový nevydala. Podle dřívějšího Jacobsona vyjádření bude druhý kvartál ještě horší a příjmy se propadnou o 90 %.

Zdroje: Delta, FT, CNN, Nasdaq .com

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button