Akcie

Jsme nezávislá instituce, vzkazují pracovníci ČNB Babišovi. Ten chtěl, aby se banka podělila se státem o svůj zisk

ČTK,

Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Česká národní banka se dnes ohradila proti slovům premiéra Andreje Babiše (ANO), že by se mohla se státem podělit o svůj zisk a mohla dál snížit úrokové sazby. Zdůraznila, že je nezávislá na vládě. Reakci centrální banky na středeční vyjádření premiéra v České televizi (ČT) dnes ČTK poskytla mluvčí banky Markéta Fišerová.

Babiš ve středu mluvil o tom, jak bude stát získávat peníze na rozpočtové schodky, které vzniknou kvůli výdajům na podporu ekonomiky utlumené vládními opatřeními proti koronaviru. Ve vztahu k vydávání státních dluhopisů si pochvaloval, že v ČR se neplatí eurem a že české banky jsou ve skvělé kondici. „ČNB má obrovské rezervy, taky by se mohla trošku s námi podělit o ten zisk,“ řekl premiér. „Taky by možná ještě mohla snížit základní (úrokovou) sazbu,“ doplnil.

Nezávislost tisku, soudů a centrální banky je jedním ze znaků vyspělosti demokracie, uvedla ČNB. „Česká národní banka, bankovní rada ani žádný člen bankovní rady ze zákona nesmějí přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta, vlády, parlamentu, správních úřadů ani jiného subjektu,“ zdůraznila. Dodala, že nezávislost je vedle otevřenosti a odbornosti jedním ze tří základních principů fungování ČNB.

Centrální banka uvedla, že není jasné, jaký zisk měl Babiš na mysli. Poukázala na to, že bankovní rada ČNB rozhodla 19. března o tom, že loňský zisk 57,9 miliardy korun využije na úhradu části účetní ztráty z minulých let. „Toto rozhodnutí bankovní rady se opírá o zákonnou úpravu,“ uvedla banka. Dodala, že její loňský zisk měl převážně účetní charakter, protože z velké části vznikl přeceněním akcií v portfoliu ČNB na základě růstu akciových trhů.

O případném snižování úroků si rozhodna banka sama

ČNB v březnu snížila úrokové sazby dvakrát s cílem zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Ve čtvrtek 26. března bankovní rada snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento, deset dní předtím schválila pokles sazeb o půl procentního bodu.

O případných dalších opatřeních na stabilizaci ekonomiky, včetně dalšího možného snížení sazeb, bankovní rada rozhodne pouze na základě svého uvážení, uvedla dnes ČNB. K takovým krokům přistoupí tehdy, až to uzná za vhodné, aby dostála svému mandátu, tedy zajištění cenové a finanční stability, dodala.

Jsme nezávislá instituce, vzkazují pracovníci ČNB Babišovi. Ten chtěl, aby se banka podělila se státem o svůj zisk

5 (100%) 6 hlasování

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button