Akcie

Virgin Media a O2 vytvoří telekomunikačního obra za 31 miliard

Španělská společnost Telefónica se dohodla na spojení svého britského mobilního operátora O2 s britskou telekomunikační firmou Virgin Media, která je součástí americké skupiny Liberty Global. Transakcí zhruba za 31 miliard liber vznikne jeden z největších telekomunikačních a zábavních podniků v Británii, který zároveň zvýší tlak na bývalý britský telekomunikační monopol BT. Jde o jednu z největších transakcí od začátku pandemie letos v březnu.

O2 je největší telefonní společností v Británii se zhruba 34 miliony klientů. Virgin Media poskytuje v Británii kabelovou televizi a širokopásmové připojení k internetu asi šesti milionům klientů. Zhruba tři miliony zákazníků pak využívají její služby pro mobilní telefony.

Sloučená skupina hodlá během pěti let v Británii investovat deset miliard liber. Bude významným konkurentem pro BT, která je nyní v Británii hlavním poskytovatelem kombinovaných internetových a telefonních služeb a jediným operátorem vlastnícím zároveň pevné i mobilní sítě.

Telefónica se v minulosti pokoušela prodat britskou divizi O2 konglomerátu Hutchison, který za ni nabízel 10,3 miliardy liber. Evropská komise ale v roce 2016 transakci zablokovala kvůli obavám z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Analytik Paolo Pescatore ze společnosti PP Foresight nepředpokládá, že by podobný osud hrozil také dohodě o spojení firem O2 a Virgin.

Vyjednávání o sloučení začala v prosinci, synergie přinesou zhruba 6,2 miliardy liber. Dohoda by měla být dokončena do poloviny roku 2021. Obě firmy budou mít ve společném podniku rovný podíl.

Jednou z podmínek transakce je i to, že O2 neponese dluh žádný, naopak Virgin Media bude mít na zádech čistý dluh za 11,3 miliardy liber. Finanční potřeby I tvorbu cash-flow si budou dělit napůl. Tři rok po uzavření dohody budou mít také právo odstartovat IPO. Ta by mohla vnést větší jasno do tržní hodnoty nového podniku, žádná z firem „do něj ovšem nevstupuje se záměrem odejít,” uvedl Mike Fires, generální ředitel Liberty Global.

Rivalovi BT bude společný podnik konkurovat v takzvaných konvergovaných službách, které kombinují pevné a mobilní volání, širokopásmové sítě a televizní vysílání. BT také masovně investoval do vylepšení sítě optických vláken, čímž ohrožoval jeden z klíčových prodejních bodů Virgin: rychlost internetových služeb. Pro O2 pak fúze znamená mimo jiné možnost růst za hranice výlučně mobilního trhu, na kterém aktuálně působí.

Oznámení o fúzi zastínilo dnešní výsledky . BT ale sdělila, že ruší dividendu, takže její akcie poté klesly o více než 11 %. Akcie Telefónika rostly až o 4,4 %, zisky ale průběžně umazaly.

Jde tedy o jednu z největších transakcí koronavirové doby, pro předsedu Liberty, miliardáře Johna Maloneho jde ale jenom o jednu z mnoha. Malone je akvizičně čilý od roku 1999, kdy prodal Tele-Communications společnosti za 48 miliard dolarů. Loni ovšem jeho nákupní horečku zchladil neúspěch v prodeji UPC Switzerland za 6,4 miliardy USD.

Co potom transakce přináší Telefónice? Firma má dluhy a její předseda José María Álvarez-Pallete, který se funkce chopil před čtyřmi lety, má příležitost ukázat, že jeho závazek restrukturalizovat firmu trvá. Jasnou strategii růstu a snížení dluhu firma nemá a akcie jsou letos nižší o 30 % – navzdory tomu, že Pallete v listopadu představil strategii soustředit se na Španělsko, Brazílii, Británii a Německo, které generují velkou část tržeb.

Zdroje: ČTK, Bloomberg, Google Finance

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button