Komodity

Květnová WTI ropa se v Asii propadla o 19% směrem k 15 USD za barel


Ceny květnového kontraktu americké WTI ropy, který bude expirovat zítra 21.4., při dnešním obchodování v Asii propadla o více jak 19% a cena kontraktu se dostala pod 15 USD za barel.

Hlavním důvodem jsou pokračující a dále rostoucí obavy z negativních dopadů propadu celkové poptávky způsobovaných negativními efekty koronavirové epidemie ve světě. Jeden z renomovaných sektorových analytiků popsal situaci nat trhu jako „celkem hroznou“.

Cena výše zmíněného květnového kontraktu se v Asii dostala až na 14,47 USD. Níže se kontrakt nacházel pouze v polovině března 1999, kdy se pohyboval kolem 14,4 USD za barel.
Brent v Asii klesá o cca 2,4% směrem k 27,4 USD za barel.

Cena červnového kontraktu WTI klesá o cca 6% směrem k 23,57 USD za barel.

Podle analytiků je důvodem poklesu právě blížící se expirace květnového kontraktu. Část trhu pracuje pouze s papírovou verzí kontraktů a část trhu pracuje s fyzickým dodáním ropy. Zájem o ropu s okamžitým dodáním je velmi slabý, což tlačí  cenu směrem dolů k 12-13 USD za barel. Důvodem poklesu jsou také již omezené možnosti skladování ropy.

Za normálních podmínek je rozdíl mezi spotovou (okamžité dodání) cenou a cenou měsíčního kontraktu pouze kolem 40-50 centů na barel. Nyní je ale tento rozdíl na úrovni 8-10 USD na barel.

Podle analytiků je možné, že trh zůstane pod tlakem další měsíc nebo o něco déle.

Současný propad cen svádí také mnohé obchodníky ke snahám uskladnit ropu na pozdější dodání s clem využít normalizaci trhu a realizace zisku. To zvyšuje tlak na skladovací kapacity. Odhaduje se, že ty v globálním měřítku překročily hranici 70% celkové kapacity. 
Podle dřívějších odhadů naplnění kapacit bude dále zvyšovat tlak na vývoj cen s tím, že může reálně dojít až k záporným cenám ropy.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button