Komodity

Rystad: Ropný sektor v globále sníží letos své tržby o plný bilión dolarů na 1,47 biliónu USD. Volné cash flow sektoru bude sotva třetinové


Podle analytiků Rystad Energy ropný sektor v loňském roce jako celek generoval v globálním měřítku tržby na úrovni 2,47 biliónu USD. Letos to ale bude o 40% méně jen kolem 1,47 biliónu USD. Propad bude dílem způsoben propadem cen ropy jako takových (zatím -60%) a dílem pak také negativními dopady koronavirové pandemie na globální ekonomický vývoj a tím i celkovou poptávku po ropě a návazných produktech.

Než udeřila koronavirov pandemie tak analytici Rystadu odhadovali pokles tržeb sektoru pro letošní rok jen mírně k 2,35 biliónu USD.

Tržby pro rok 2021 analytici nyní odhaduj na 1,79 biliónu USD oproti 2,52 biliónu USD před pandemií.

Propad tržeb se odráží také v nepříznivém vývoji ohodnocení sektoru v rámci akciových trhů. Aktuálně je v rámci hlavního světového index S&P 500 sektor těžby a zpracování ropy druhým nejslabším a reprezentuje pouhá 3% daného indexu oproti 15% před deseti lety a oproti 30% v roce 1980.

Podle odhadů EIA poklesne letošní poptávka po ropě v průměru o 9,3 miliónu barelů denně oproti cca 100 miliónům denně před pandemií. Například sektor letecké dopravy se propadl v USA o plných 95%.

Lídři sektoru jako Exxon, Chevron, BP, Shell, Saudi Aramco a další ti všichni oznamují plány na snižování kapitálových výdajů vesměs v rozsahu od -25 do -30%. Celý sektor zatím oznámil škrty v rozsahu 54 mld. USD.

US břidlice během jednoho měsíce snižují svou produkci z 13,1 miliónu na 12,1 miliónu barelů denně.

Celý ropný sektor pro rok 2020 odhaduje propad volného cash flow na 141 mld. USD, což je pouhá třetina toků v roce 2019. Tato projekce navíc pracuje s průměrnou letošní cenou ropy na úrovni 34 USD. Pro rok 2021 se počítá se 44 USD za barel.

Podle analytiků Rystadu nepříznivý vývoj ropných příjmů bude zvyšovat tlak na země, které jsou na ropných příjmech výrazně závislé. Země jako Rusko, Irák, Súdská Arábie a další mohou brzy čelit vážným finančním problémům.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button