Komodity

Vlastnictví zlata před nástupem kryptoměn

Zlato jako symbol hodnoty se táhne napříč historií lidstva. Když se během italské renesance objevilo moderní bankovnictví, došlo k přechodu na papírové peníze, přeměnitelné na zlato. Ačkoliv peníze států již nejsou ukotveny ke zlatu, dodnes si zachovalo značnou ekonomickou užitečnost.

Náročné vlastnictví fyzického zlata

Na rozdíl od fiat měn na bankovních účtech nebo aktivech na investičních účtech musí být zlato chráněno proti odcizení. Jak se objem zlata zvyšuje, zvyšují se také pobídky ke krádeži, čímž se zvyšují náklady na bezpečnou úschovu.

Mezi další výzvy patří jeho obtížná přenositelnost. Během přepravy musí být fyzicky chráněno, s čímž se pojí další náklady. Mezi další náklady musíme zahrnout i ověření pravosti cihly a nominování hodnoty v takovém množství, aby vyhovovalo jak kupujícímu, tak prodávajícímu.

Vzhledem k vysokým nákladům se stávají transakce s nižší hodnotou velmi nevýhodné, protože kupující a prodejci se nemohou spolehnout na úspory, které by kompenzovaly transakční a další náklady.

Naplnění účelu

Přes problémy spojené s vlastnictvím fyzického zlata však trh s tímto drahým kovem patří k nejlikvidnějším na světě. Poptávka po fyzickém vlastnictví je široce rozptýlena. Zlato ve formě šperků má svoji univerzální estetickou hodnotu, stejně tak můžete tímto kovem ochránit svůj kapitál před znehodnocením měny.

V zemích, postižených vysokou mírou inflace, je pro občany mnohem lepší držet své úspory ve fyzickém zlatě než jako peníze na svém bankovním účtu. Během pandemie koronaviru bylo na mnoho platformách nabízejících zlato vidět, jak poptávka po drahém kovu roste.

„Digitální zlato“

Zatímco zlato si nese stále svoji historickou hodnotu, Bitcoin je v mnoha médiích představován jako digitální zlato, který s sebou přináší i technologii blockchain. Na technologii blockchainu jsou postavené i stablecoiny, fixované na cenu zlata, například Tether Gold nebo PAX Gold.

Výhody stablecoinů, fixovaných na cenu, zlata zbavují vlastníky fyzického zlata nákladů na zajištění fyzického skladování, přepravy a kontroly pravosti.

Závěr

Cena zlata se v době psaní článku pohybuje okolo 1 700 USD za unci. Během pandemie prudce posílilo. Velké hedgeové fondy doporučují svým klientům diverzifikaci jejich prostředků do několika různých zdrojů, jedním z nich může být i zlato. Dalším pak třeba kryptoměny.

Kryptomagazin.cz je první český zpravodajský portál, věnující se tématice kryptoměn. Každý den se můžete těšit na pravidelnou porci novinek, analýz a videí. Věříme v budoucnost digitálních měn, a proto vás budeme rádi informovat o veškerém dění v tomto revolučním odvětví.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button