Zlato ve znamení býka
Zlato se rychle zotavilo z honby za hotovostí, ke které došlo v minulém měsíci, a dosáhlo sedmiletého maxima nad 1700 dolarů za unci. Navzdory potřebě konsolidovat a s ní souvisejícímu riziku další drobné korekce zůstávají naše dlouhodobé vyhlídky rozhodně býčí. Úroveň stimulů, které jsou v současnosti pumpovány do globální ekonomiky, bude v nadcházejících letech patrně podporovat příznivý vývoj cen zlata a řízení výnosové křivky bude zatím pravděpodobně tlačit reálné výnosy hlouběji do červených čísel.
Poptávka nepolevuje
Na základě toho investoři, zejména prostřednictvím ETF, dál zvyšovali svou expozici ve zlatě. Navzdory tomu, že jeho posilování dočasně zastavilo nad 1700 dolary za unci, poptávka po zlatě prostřednictvím ETF nepolevuje a jeho celková držba dosáhla rekordních 2922 tun, což jen za letošek představuje nárůst o nějakých 345 tun.
Stříbro se mezitím po březnovém propadu výrazně zotavuje a míří ke klíčové hladině odporu na 16 dolarech za unci. Zlepšení nálad podporuje i nové posilování zlata a zotavení mnohých průmyslových kovů. Zatímco globální ekonomika míří do recese kvůli nižší poptávce a rostoucím skladovým zásobám, některé kovy, jako například měď, našly podporu navzdory zásobování narušenému koronavirem.
Březnový propad odstartoval vzedmutí poptávky po ETF orientovaných na stříbro, takže celková držba stoupla za poslední měsíc o 10 % a dosáhla nového rekordu 20 730 tun. Poměr zlato-stříbro klesl na 111 (uncí stříbra na jednu unci zlata), tedy níže, než bylo rekordních +125 z minulého měsíce. Ovšem stále se drží výrazně výše, než je pětiletý průměr pod 80. Aby stříbro i nadále zlepšovalo svou pozici vůči zlatu, musí žlutý kov dál posilovat, kromě jiného i proto, že jsme přesvědčeni, že průmyslové kovy mohou mít přinejmenším krátkodobě s dalším zotavováním problém.
Býčí vyhlídky
Poptávka po zlatě zůstává vysoká, ale pohyb cen byl poté, co Federální rezervní systém ve čtvrtek nasadil těžkou artilerii, spíše zklamáním. Znovu je dobře patrného chování typu dva kroky vpřed a jeden zpátky, kterým se zlato vyznačovalo po celý loňský rok. V této fázi však taktizující investoři prodávající nakrátko nemají důvod na žlutý kov útočit, dokud se drží hladiny 1700 USD za unci. Jinak se zlato může znovu vrátit na hladinu 1680 dolarů za unci, nebo dle našeho názoru přinejhorším na 1640 dolarů za unci.
Dlouhodobé vyhlídky jsou podle nás rozhodně býčí, protože všechny stimuly, které se v současnosti pumpují do globální ekonomiky, budou pravděpodobně v nadcházejících letech růst zlata dále podporovat. Jak už jsme zmínili, jedním z klíčových externích faktorů, které je třeba sledovat, zůstávají reálné výnosy. Vzhledem k tomu, že Fed řídí výnosovou křivku, mohl by situaci změnit jen neočekávaný pokles budoucí inflace a silnější dolar.
Za aktuální poptávkou stojí v současnosti hlavně takzvaná papírová poptávka po ETF a futures, zatímco fyzická poptávka ze strany centrálních bank a klíčových zemí, jako jsou Čína a Indie, si dává pauzu.
Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.
Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.
Globální online investiční banka
Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.
Více informací na:www.saxobank.cz
Zdroj: Kurzy.cz