AkcieBlog

4 tipy na spoření na důchod

V dnešním článku si ve stručnosti představíme 5 variant, jak se dá snadno spořit na důchod. Nejde o žádné investiční doporučení, ale pouze názor jednoho týpka z internetu.

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění je notoricky známý produkt, kdy stačí dojít do vaší banky, zeptat se a odpoledne ho máte hotový. Nemůžete se splést. Podmínky jsou skoro všude stejné. Při novém založení už si vybíráte strategii – všichni, komu je míň než 50 let, volte dynamické fondy, které vám alespoň něco pravděpodobně vydělají za ty desítky let, kdy tam budete mít peníze.

Podílové fondy

Asi nejhorší forma spoření na stáří, ale když to nejde jinak … Zase, dojdete do banky, kouknete na historické výsledky a podle toho zainvestujete. Strašný, ale je to cesta. Hlavně pak na to roky nesahejte. Prostě to v tom fondu nechte. Pokud je akciový, nejspíše vám něco vygeneruje. A můžete postupně i po malých částkách přikupovat.

ETF nebo roboadvisory

Tady už je to trošku složitější a ve vaší bance vám to nenabídnou. Musíte jít na platformy jako je Portu nebo Indigo. A tam sami založit účet. Ale je to zase otázka 10 minut registrace z obýváku. Dostanete číslo účtu a variabilní symbol, kam máte peníze posílat a můžete si tam poslat 100 korun, nebo 5 milionů. Je to jen na vás. Správcovský poplatek na úrovni 1% je přijatelný. Snadné, rychlé a bez starosti. Hlavně se na to nedívejte každý týden, kam vám to roste, nebo klesá. Zajímá vás to za 20 let, tak tomu dejte čas vydělat.

Kryptoměny

A teď to nejzajímavější. Kryptoměny. Primárně asi Bitcoin (napíšu sem ještě Ethereum, ale sám jsem zvědav, zda bude článek za 10 let platný). Hlavně Bitcoin. Nákup je asi nejsložitější (pokud ho chcete mít bezpečně u sebe). Ale v tuto chvíli je to asi nejbezpečnější investice na stáří. Nedávejte tam všechno. Ale půlku, třetinu, desetinu, proč ne. Nejde o to vydělat majland, jak si dnes řada lidí myslí, ale jde o to uchovat hodnotu. Bitcoin nepodléhá inflaci, bude ho vždy jenom 21 milionů kusů. Takže si uvědomte, jestli máte 0,1 bitcoinu dnes, na světě už může být pouze 210 milionů lidí, kteří budou mít to samé (a jelikož mají miliardáři desítky i stovky bitcoinů, těch lidí fakticky už bude výrazně méně). Nechtěli jste být nikdy v klubu VIP? Nákupem Bitcoinu jste okamžitě ve VIP (21 milionů kusů nečeho). Ze 7 miliard lidí to není špatné, co myslíte.

Shrnutí

Ať už investujete do jakéhokoliv instrumentu. Určitě to dělejte. Nenechávejte peníze na bankovní účtu. Za 20 let ztratí na hodnotě a vy budete mít méně, než teď. A jelikož nás, třicátníky, nečeká asi moc zajímavý a vysoký důchod, buďte připraveni. V Americe jede každý za své. U nás zatím jedeme na dluh státu, ale uvidíme, jak to bude dál. Dát si stranou 10% výplaty snad zvládnete taky ne? A pak už jen počkejte, až vám složené úročení udělá zbytek.

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button