Akcie

Čínské investice v USA byly loni nejnižší od roku 2009

ČTK,

Zdroj: čtk

Přímé investice Číny ve Spojených státech loni klesly nejníže od recese v roce 2009. Pokles odráží napětí mezi oběma největšími ekonomikami a omezení zahraničních investic, k němuž přistoupila čínská vláda. Celkem investice klesly na pět miliard dolarů (125,5 miliardy Kč) z 5,4 miliardy USD v roce 2018. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Rhodium Group a Národního výboru pro vztahy mezi USA a Čínou.

Přímé investice zahrnují fúze, akvizice a investice do kanceláří a továren, ale nikoli finanční investice, jako je nákup akcií a dluhopisů.

Zpráva také ukázala, že za leden až březen letošního roku se přímé investice Číny v USA kvůli pandemii téměř vytratily. Činily jen 200 milionů USD.

Americké investice v Číně naopak loni vystoupily na 14 miliard z 13 miliard USD v roce 2018. Tento růst byl však způsoben hlavně dříve oznámenými projekty, jako je továrna automobilky Tesla v Šanghaji. V prvním čtvrtletí pak americké investice v Číně dosáhly 2,3 miliardy USD.

Američtí regulátoři od změny zákona v roce 2018 přísněji posuzují čínské investice v USA kvůli obavám, že Čína získá napojení na citlivé americké technologie. Obě země jsou také ve sporu kvůli obvinění Washingtonu, že Čína využívá nepoctivé praktiky, včetně toho, že nutí zahraniční firmy, aby jí předaly obchodní tajemství, a kybernetické krádeže, aby překonala technologickou dominanci Spojených států, uvedla agentura AP.

Ohodnoťte tento článek

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button