Akcie

Do třetice všeho dobrého i zlého. Moneta se spojí s PPF, vznikne tak třetí největší tuzemská banka

  • Akcionáři Monety v pondělí schválili její spojení s finanční částí skupiny PPF, respektive společností Air Bank

  • Moneta koupí 100 procent akcií Air Bank v celkové hodnotě bezmála 26 miliard korun

  • Transakci musí ještě posvětit čeští, slovenští i evropští regulátoři

Napoprvé to nevyšlo, napodruhé to nevyšlo, napotřetí už ano. Akcionáři Monety na pondělní valné hromadě schválili dlouho plánované spojení své instituce se skupinou PPF, respektive její bankovní částí. Do ní spadá mimo jiné i Air Bank, Home Credit či Zonky. Informovala o tom ČTK.

Pondělní oznámení má zásadní vliv na podobu tuzemského bankovního sektoru. Sloučením obou společností totiž vznikne, čistě z pohledu počtu klientů, třetí největší banka na zdejším trhu. Více zákazníků mají už jen Česká spořitelna a ČSOB. Nově vzniklá instituce bude podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy obsluhovat každého čtvrtého Čecha.

V rámci akvizice získá Moneta od PPF, kterou v roce 1991 založil letos tragicky zesnulý podnikatel Petr Kellner, sto procent akcií Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Transakce bude z 80 procent financována peněžními prostředky, jež Moneta získá od svých nynějších vlastníků. Současní majitelé, mezi nimiž se nachází například i Pavel Tykač, jeden z nejbohatších Čechů vůbec, se zavázali k úpisu dalších 255,5 milionu nově vydaných akcií. Zbytek peněz subjekt vezme ze svého nadbytečného kapitálu.

Pomohla změna předkupního práva i další okolnosti

Spojení Monety a Air Bank se v žádném případě nerodilo snadno, a to především kvůli aktivistickému fondu Petrus, který má v Monetě přibližně desetinový podíl. „Fond opět ostatní akcionáře jako před červnovou valnou hromadou odrazoval do spojení, neboť se mu jeho podmínky nezdály příznivé,“ podotýká Kovanda.

Ke schválení transakce bylo tehdy zapotřebí, aby jej posvětily tři čtvrtiny akcionářů. Kladné stanovisko ale před šesti měsíci nakonec vyjádřilo jen 62 procent. Nyní byla situace odlišná – stačil souhlas „pouze“ dvou třetin vlastníků.

Bankovní identita zjednoduší život, téměř polovina Čechů o ní ale nikdy neslyšela

„Předkupní právo na nově vydané akcie, jimiž se má financovat 80 procent dnes odsouhlaseného obchodu, už totiž neměla pouze PPF jako minule, ale všichni akcionáři Monety,“ vysvětluje dále ekonom. Pomohly ovšem i jiné okolnosti: „Spojení tentokrát podpořili dva klíčoví hráči, a sice dvě společnosti, které globálně poskytují konzultační služby akcionářům a které se ke spojení v červnu, za tehdejších podmínek, stavěly zamítavě. Společnosti Glass Lewis a Institutional Shareholder Services během prosince obě plánu spojení přikývly.“

V neposlední řadě přispěl k realizaci celé transakce, kterou ještě musí posvětit Česká národní banka, Národní banka Slovenska a také Evropská komise, rovněž fakt, že další podobná nabídka ze strany PPF podle jejího vedení již nepřipadala v úvahu. „Řadový akcionář Monety tak dnes stál před atraktivnější nabídkou, než byla ta červnová, přičemž bylo výrazně pravděpodobnější než tehdy, že jde o nabídku poslední. Právě proto nyní měl Petrus více práce přesvědčit ostatní akcionáře k odmítnutí spojení – a nakonec tedy nepochodil,“ uzavírá Kovanda.

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button