Akcie

Ropa poprvé v historii v záporu, americké akcie v pondělí klesaly

Aktualizováno

V úvodu týdne jsme byli na americkém trhu svědky mimořádné situace. Historicky poprvé se americká lehká ropa obchodovala v záporném teritoriu. Jak je to možné a znamená to tedy, že když koupím ropu, dostanu za to zaplaceno? Ano, teoreticky. Ovšem jedná se o květnový kontrakt, který končí a nikdo nechce fyzicky obdržet ropu, protože není kam ji uskladnit.

Lze tedy zjednodušeně povědět, že květnový kontrakt obchoduje za náklady za uskladnění. Vydělat na tom tedy v podstatě nelze, pokud neuvažuji možnost nákupu fyzické ropy. Červnový kontrakt se udržel nad 20 USD za barel a zatím je poměrně stabilní. Věřím, že aktuální situace vyvolá nějakou akci OPECu, ovšem nákup ropy stále považuji za nesmírně rizikový byznys vzhledem k aktuálním contangům na budoucích kontraktech. Jen rozdíl mezi květnovým a červnovým aktuálně činí takřka 60 USD za barel!

Hlavní akciové indexy v pondělí oslabily v rozmezí 1-2 %. Důvodem byla pokračující nejistota ohledně koronaviru a trhům rovněž nepomohla extrémní volatilita na ropě. Nejhůře se vedlo z pochopitelných důvodů energetickému sektoru (Chevron -4,7 %, Mobile -5,1 %). Nedařilo se ani finančnímu sektoru ( -3,2 %, -3,4 %, -3,1 %). Ze všech indexů se nejlépe vedlo technologiím, ale i Nasdaq ukončil -1 % (Apple -2,1 %, -2 %, +3,4 %).

Co už udělal OPEC?

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento měsíc dohodli na výrazném snížení těžby, aby kompenzovali pokles poptávky a podpořili cenu ropy. Podle části analytiků však dohoda skupiny označované jako OPEC+ není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou.

„Netrvalo dlouho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ ve své současné podobě nebude stačit k obnovení rovnováhy na trhu,“ uvedl podle serveru BBC analytik Stephen Innes ze společnosti Axicorp.

Skupina OPEC+ se dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. „Stále panují určité obavy, že snížení o deset milionů barelů denně nedokáže vykompenzovat destrukci poptávky,“ podotýká analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy.

Kvůli klesající aktivitě rafinerií se nyní zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních v USA, zejména v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě. „Ještě nebylo dosaženo plné kapacity, ale panují obavy, že se tak stane,“ upozornil McCarthy podle ČTK. To je i jeden z hlavních důvodů, proč tak výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, zatímco kontrakt s pozdějším dodáním je výrazně dražší.

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button