AkcieDluhopisy

Rozbřesk: Nabídkový šok drtí český průmysl, koruna vyčkává na novinky z ČNB

Ještě sice nemáme v rukou ani březnové výsledky průmyslu, které ukážou, jak na toto největší tuzemské odvětví dopadl nabídkový šok, respektive dobrovolné odstávky v autoprůmyslu nebo zamrznutí dodavatelských řetězců, a už je k dispozici soft náhled na dubnový vývoj v podobě indexu nákupních manažerů (PMI).

Podle očekávání podstatě následoval německý index a výrazně propadl z březnových 43,1 na 35,1 bodů, nicméně už na první pohled nevypadá až tak zle jako při světové finanční krizi. Sice indikuje největší propad výroby od začátku jeho sledování v roce 2001 a současně signalizuje i razantní propouštění. A nepřekvapil ani bezprecedentní pokles domácích a exportních zakázek, když se největší průmysl – výroba automobilů – na celý měsíc téměř zcela zastavila. Za to, že to nedopadlo ještě hůře, může paradoxně prodloužení dodacích lhůt, které v dobrých časech značí nedostatek výrobních kapacit. Nyní sice o přetížení systému objednávkami asi nikdo moc hovořit nemůže, ale na zbrzdění propadu PMI to prozatím stačilo. Ostatně podobně to zafungovalo i v Německu, kde svoji „pozitivní“ roli sehrály i zásoby.

V každém případě v průmyslu dál panovaly obavy z toho, jak se bude vyvíjet poptávka po uvolnění restriktivních opatření, a jak to vypadá, na rychlý návrat k dřívějšímu normálu asi firmy příliš nevěří a začínají propouštět. První na ráně jsou sice agenturní, tedy převážně zahraniční pracovníci, kterých zde byl před startem korona-krize rekordní počet (téměř 645 tisíc), avšak negativní zásah dostane i domácí zaměstnanost. Ostatně už podle předčasně zveřejněných čísel míra nezaměstnanosti v dubnu vyskočila na 3,4 %, zatímco v tomto období obvykle svižně díky sezónním pracím klesá. A to je vlastně teprve začátek, protože vzhledem k vyčkávání některých firem a výpovědním lhůtám začne trh práce pociťovat plný dopad aktuální recese až od června. Jak silný či drtivý bude, však není možné odpovědně říct už třeba proto, že zatím nelze odhadovat ani sílu poptávkového šoku, ke kterému dojde po „rozvolnění“ dosud platných restrikcí nejenom na domácí straně. Navíc prozatím se ještě úplně nerozjely schválené státní programy na podporu ekonomiky a další se teprve rýsují (viz dotace na nájemné). 

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Koruna šla včera v regionu pozvolna proti proudu a připsala si něco přes deset haléřů vůči euru, když se její kurz dostal pod hranici 27,10 EUR/CZK. Domácí nepříliš povzbudivé zprávy zůstávají stranou a pozornost trhu směřuje na čtvrteční zasedání bankovní rady, od kterého se očekává další snížení úrokových sazeb a také prognóza naznačující, kam až ve svém současném tažení může zajít. Zda je potenciálně ve hře technická nula nebo zda ČNB přijde i s nějakým nástrojem nebo politikou, třeba pro „řízení“ delšího konce výnosové/úrokové křivky. To se ovšem trhy dozví až ve čtvrtek v novém čase – ve 14:30. 

Zahraniční forex
Potvrzená slabá PMI za duben v eurozóně neměla na eurodolar včera již výraznější dopad. Trh evidentně vyčkává na příchod novějších dat, mezi něž může patřit dnes odpoledne zveřejněná podnikatelská nálada v sektoru služeb v USA. Ta zřejmě spadne na nová – dost možná historická minima.

Ropa
Severomořská ropa Brent roste šestý den v řadě a dnes ráno její cena pokořila hranici 28 dolarů za barel. Trh evidentně začíná ve větší míře počítat s vcelku rychlým rozvolňováním karanténních opatření, což by mělo automaticky přinést oživení ropné poptávky. K tomu již koneckonců pozvolna dochází u některých evropských zemí, nicméně návrat k před-koronavirové úrovni je stále na míle vzdálen a hlavně podmíněn příznivým epidemiologickým vývojem. Z tohoto důvodu aktuální cenový růst nepřeceňujeme a ve světle slabosti fyzického trhu zůstáváme opatrní a očekáváme nadále zvýšenou volatilitu cen oběma směry.

Akcie
Zámořské indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average odstartovaly nový týden poklesy, které se v průběhu obchodní seance podařilo odmazat, a indexy uzavřely 0,4 resp. 0,1 % v zeleném. Proslulý investor Warren Buffet oznámil, že rozprodal veškeré podíly v aeroliniích. American Airlines, United Airlines a Delta Airlines tak včera klesly v rozmezí 5,1 až 7,7 %. Relativně se včera dařilo společnostem z energetického sektoru, které posílily o 3,7 %. Technologickému indexu Nasdaq se včera dařilo, když oproti pátečnímu závěru zhodnotil o 1,2 %.

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button