Akcie

Summary: Divize Philipsu s plicními ventilátory mocně rostla. Halliburton: Ani slovo o sesekání dividendy

Nizozemský výrobce zdravotnického zařízení  (Investiční tipy) utržil v prvním kvartálu roku 4,2 miliardy EUR, což je v podstatě stejně jako před rokem a zároveň to odpovídá konsensu trhu. Zatímco divize Diagnosis a Connected Care (sem patří plicní ventilátory) vykázaly robustní růst o 6 %, respektive 10 % meziročně, veškeré snažení sestřelila osobní péče kvůli restriktivním opatřením (-12 % meziročně). Jednorázové náklady na restrukturalizace a akvizice se ale zakously do provozní marže, kterou stáhly dolů z 6 % na ubohé 1 %. To spolehlivě pochovalo čistý zisk na akcii, který dosáhl jen 0,05 EUR (-75 % yoy) při trhem predikovaných 0,20 EUR.

Velice lákavě ale vypadají nové zakázky (order intake), které meziročně nabobtnaly o více než 20 %, přičemž průměr předešlých čtyř kvartálů byl jen kolem 8 %. Za většinu z toho může Connected Care a touto divizí vyráběné plicní ventilátory. Je však nutno brzdit přílišné nadšení – k růstu a lepší profitabilitě se vrátí asi až v druhé polovině roku. Konkrétnější plány pro rok 2020 management kvůli současné nejistotě nepublikoval a zároveň přistoupil ke stažení letošní dividendy.

Akcie rostou o 5 %.

USA:

Korporátní úvod do smutné situace ropného trhu nám dal v minulém týdnu konkurenční a my musíme konstatovat, že ani v případě jeho rivala není situace o moc lepší. Tržby se podařilo ochránit ještě relativně dobře, jelikož šly dolů jen o 3 % mezičtvrtletně na 5 miliard USD a kopírovaly konsensus. Také provozní marže a čistý zisk vypadají celkem dobře, budeme-li abstrahovat od jednorázových položek. Marže ubrala mezičtvrtletně jen 0,5 procentního bodu na 10 % a čistý zisk na akcii se udržel na 0,31 USD a předběhl konsensus o 7 centů. Nicméně přecenění těžebních soustav směrem dolů vytvořilo masivní flastr (naštěstí jen účetní) ve výši 1 mld. USD, který stáhl čistý zisk až k -1,16 USD. V meziročním srovnání však zisk paradoxně stejně rostl kvůli 2miliardovým odpisům v loňském prvním čtvrtletí.

Z geografického hlediska si překvapivě dobře vedla Severní Amerika, která dokonce dokázala tržby zvýšit o 5 % mezičtvrtletně (Schlumberger -7 % mezičtvrtletně). Také mezinárodní segment si vedl lépe než u Schlumbergeru, když na tržbách klesl jen o 2 % qoq (Schlumberger -10 % qoq). Z produktového hlediska byl pokles vyvážený mezi těžbou (-3 % qoq) a otevíráním nových ložisek (-3 % qoq).

Komentář managementu nám už neodhalil nic, co bychom nevěděli. Situace je špatná všude ve světě, dost pravděpodobně bude po celý rok ještě horší, a to zejména v Severní Americe. Společnost chystá redukci režijních a dalších nákladů o 1 mld. USD (z toho se většina zřejmě týká eliminace dalších odpisů a přeceňování) a kapitálových výdajů o 800 mil. USD. Překvapuje nás, že o osekání dividendy nepadlo zatím ani slovo. Společnost přitom s 1,5 mld. USD na rozvaze nemá zrovna hotovosti na rozdávání, pokud se krize protáhne.

Akcie posilují o 3 %. 

Foto: https://www.philips.com/a-w/about/news/media-library.html

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button