Akcie

Summary: Kvartální výsledky Sanofi a Intelu byly solidní

EVROPA:

(Investiční tipy) 1Q20
Francouzská farmaceutická společnost prezentovala úspěšný první kvartál, který doplnila o potvrzený výhled na tento rok. Tržby narostly o 7 % yoy na 9 mld. EUR při konsensu 8,5 mld. EUR, přičemž gró zásluh jde na vrub hlavní divizi vyrábějící patentovaná léčiva (+8 % yoy). Hrubá marže se rozšířila o 200 bps yoy na 74,8 % a také překonala predikce trhu (72,4 %). Čistý zisk na akcii narostl o 16 % yoy a dosáhl tak 1,63 EUR. Za polovinu z tohoto růstu může společnost vděčit předčasnému naskladnění spojenému s koronakrizí, avšak i bez něj byl konsensus 1,45 EUR překonán bez jakýchkoli problémů.

Co se prodejů jednotlivých léků týče, nejlépe se vedlo Dupixentu (alergie), jehož tržby vylétly vzhůru až o 140 % na 780 mil. EUR. Do velké míry zde pomohlo jeho použití na další indikace, jako je například astma. V absolutním měřítku byl největším překvapením lék na roztroušenou sklerózu Aubagio, u něhož trh předpokládal tržby 470 mil. EUR, zatímco samotný výsledek byl až 540 mil. EUR (+30 % yoy). Inzulín prodávaný pod značkou Lantus překvapil poklesem jen o 6 % yoy na 720 mil. EUR při konsensu 700 mil. EUR.

Management nicméně upozornil, že pozitivní dopady koronakrize na byznys se již v druhém kvartálu do značné míry rozplynou. Jde především o dojezd předčasného naskladnění. U samotného viru společnost v této chvíli pracuje na vakcíně dvěma rozdílnými postupy (jeden z toho je kolaborace s GlaxoSmithKline), avšak v obou případech očekává uvedení na trh nejdřív v druhé polovině příštího roku. Výhled na rok 2020 byl potvrzen s očekávaným růstem čistého zisku o 5 %, s čímž souhlasí také trh.

Akcie dnes na francouzské burze rostou o 2 %.

USA:
Intel 1Q20

První kvartál roku zvládl výrobce procesorů překvapivě dobře, k čemuž mu dopomohlo i to, že se srovnával s velice slabým 1Q19. Tržby rostly navzdory velice náročnému březnu o 20 % yoy na 20 mld. USD a překonaly tím konsensus o celou 1 mld. USD. Hrubá marže se rozšířila o 4 p.b. yoy na 60,6 % a přiblížila se zpátky k průměrným hodnotám (viz graf). Čistý zisk na akcii nakonec vyskočil nahoru až o 60 % yoy na 1,45 USD, a tedy o 15 centů výš, než předpokládal trh.

Hlavní divize procesorů dodávaných do osobních počítačů (CCG) si vedla nečekaně dobře díky zájmu o osobní počítače, jak zaměstnanci a studenti začali pracovat z pohodlí domova. Divize CCG tím pádem utržila o 15 % více než v předešlém roce (horní graf). Plyn až k podlaze sešlápla divize dodávající procesory pro datová centra (DCG). V 1Q19 se potýkala s výrazným poklesem poptávky, protože její klienti se prokousávali přes značné objemy vlastních zásob. 40% yoy růst tržeb na 7 mld. USD (dolní graf) proto těžil i ze slabší srovnávací báze.

 

Výhled pro druhý kvartál roku je bohužel o něco slabší, než se čekalo. Tržby kolem 18,5 mld. USD (12 % yoy) ještě přesahují konsensus o 200 mil. USD, avšak u hrubé marže je to už horší. Její odhadovaná výše 56 % a pokles o 2,5 p.b. yoy ji zase pošle hluboko pod historický průměr. Tržní predikce udávaly 58,5 %. Společnost si pravděpodobně dává prostor pro případ, že se situace kolem korony nečekaně zhorší. Je taky možné, že se v zájmu získání většího tržního podílu se svým novým 10nm čipem pro 5G sítě chystá cenově podstřelit konkurenci. Čistý zisk na akcii 1,1 USD (+25 % yoy) je o 10 centů pod konsensem. Z našeho pohledu je však výhled na 2Q20 vzhledem k současné situaci poměrně solidní.

Nejvíc ale investory polekala zpráva, že od roku 2021 přestane používat v MacBooku procesory od Intelu a nahradí je vlastními. Tady je dlužno podotknout, že MacBooky rozhodně nepatří na trhu mezi bestsellery a jejich tržní podíl se pohybuje jen někde mezi 5 až 10 % a spíše klesá. Na druhou stranu je to však další znak toho, že usnul na vavřínech a pomalu ztrácí dominantní pozici ve prospěch konkurenčního a nyní už i svých zákazníků.

Společnost kvůli šetření s hotovostí pozastavila zpětný odkup akcií, který se v 1Q20 podílel na růstu čistého zisku na akcii přibližně 1,5 p.b.. Dividenda zůstává ponechána beze změny. Výhled na rok 2020 byl zrušen a nového se nám nedostalo.

Akcie Intelu klesají před otevřením trhu o 5 %.

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button