Akcie

Týdenní výhled: Sankce kvůli koronaviru a desítky milionů ztracených pracovních míst

Sankce kvůli koronaviru? Tato otázka dostává finanční trhy pod tlak začátkem týdne a bude se vynořovat i poté. Kromě ní do hry opět zasáhnou nová makrodata a výsledková sezóna přispěje třeba čísly evropských bank. Otevírání ekonomik a evidence o rychlosti návratu k normálu samozřejmě také zůstávají mezi důležitými proměnnými.

Co se týče prvního tématu, Donald Trump a Mike Pompeo spustili vlnu obviňování Číny za vypuštění koronaviru do světa a podle zdrojů z vlády se zvažují v rámci trestu nové sankce. Důkazy o úniku viru z čínských laboratoří chybějí, respektive vědecké studie i zprávy amerických tajných služeb možnost umělého vytvoření viru vylučují. USA však spustily strategické snižování závislosti na čínské produkci a prezident Trump nutně potřebuje, aby si veřejnost před volbami nespojovala skoro 70 tis. mrtvých a přes milion nakažených se špatnou vládní politikou. O to hůř – tažení proti Číně není pár nahodilých akcí se cly, ale jde o pevnější trend, s nímž bude spojeno poškozování globálního obchodu a protekcionismus, což ekonomickému potenciálu zrovna neprospěje. Nepříjemné je, že poslední půlrok před volbami se zrovna kryje s tím, kdy by světová ekonomika uvítala naopak co nejlepší podmínky na zotavení.

Z nových dat je třeba se zaměřit na americký index ISM z nevýrobního sektoru, poté co průzkum v průmyslu dopadl dost špatně (nenechme se zmást hlavním číslem). Další zásadní informace přijdou z trhu práce v USA. Zaměstnanost za duben podle odhadů propadla o 21,3 milionu pracovních míst a týdenní zprávy naznačují, že toto číslo může být klidně o pár milionů horší.

Vyjdou rovněž německé průmyslové statistiky za březen, což také nebude zrovna veselé čtení, a BoE bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.

Z domácích událostí bude nejvýznamnější zasedání ČNB, od kterého čekáme snížení úrokových sazeb o dalších 50 bazických bodů. Důležitá bude nová prognóza, v níž uvidíme, jak velké důsledky šoku banka čeká. Jako otázka se pak nabízí, zda se pozornost ČNB nepřesune k dlouhodobým sazbám, tedy diskusi o nových nástrojích. Krom toho z domova dostaneme čísla o průmyslové výrobě, obchodní bilanci či maloobchodních tržbách. Reálná ekonomika by za březen měla celkově ukázat značný útlum.

Donald Trump se evidentně nepoučil z nešťastného načasování cenové války na ropě a s vervou jemu vlastní tak koncem minulého týdne obnovil útoky na Čínu. Pomineme-li opětovnou hrozbu obchodní války, tržní vývoj z minulého týdne dobře dokladuje historicky největší koncentraci amerického akciového trhu v pěti největších jménech. První polovina týdne se nesla v optimistickém duchu na vlně kvartálních čísel od Googlu a . Všeobecný optimismus pak ještě přiživily slibné výsledky remdesiviru od Gilead Sciences. S výsledky Applu a především Amazonu ovšem v pátek přišlo vystřízlivění.

Čísla víceméně reflektovala implicitní předpoklady trhu. Alphabet a měly situaci ztíženou svým zaměřením na reklamu (tržby +13 %, resp. +17 % yoy), avšak trh to dopředu zohlednil v ceně akcií a navzdory podstřelení konsensu poslal akcie obou společností prudce vzhůru. a publikovaly skvělé výsledky svých cloudových částí (AWS +33 % yoy a Azure +59 % yoy) a konsensus tak překonaly na plné čáře. Investory nicméně znejistily konzervativní odhady pro 2Q20, které neodpovídaly vysoké ceně jejich akcií. Trochu stranou stojí , který je pořád závislý na dodávkách fyzického zboží a fungujících dodavatelských řetězcích. Ve světle těchto skutečností si vlastně vedl výborně (iPhone tržby jen -7 % yoy a služby +17 % yoy). Opět však úřadovala nejistota ohledně dalšího kvartálu. Rozhodnutí managementu nepublikovat výhled potrestali investoři výprodejem akcií.

Několikaletá relativně vyšší výkonnost pěti největších titulů v rámci indexu S&P 500 (Facebook, , , , Google) vytáhla jejich podíl na tržní kapitalizaci indexu na rekordních 20 %. Dalším vedlejším produktem je poměrně malá šířka trhu v posledních několika týdnech. Jinými slovy, odraz od březnového dna režíruje nezvykle málo jmen. Jak jsme psali v minulém týdnu, taková situace má na trzích historicky vždy jen jedno řešení. Počáteční relativní „nadvýkonnost“ posléze vystřídá období, kdy dřívější premianti za zbytkem trhu zaostávají, a to nehledě na to, jestli jde trh dolů nebo nahoru.

Ochutnávku jsme dostali v minulém týdnu, kdy se nejprve ta lepší polovina výsledků velké pětky kryla se všeobecným optimismem živeným postupným uvolňováním restriktivních opatření a slibnou klinickou studií remdesiviru. Závěrem týdne pak přišlo zmíněné zklamání z čísel Applu a Amazonu. Výsledkem je menší rozptyl mezi nejlépe a nejhůře fungujícími částmi amerického akciového trhu. Zatímco index S&P 500 vstupuje do nového týdne stále zhruba 16 % pod historickým maximem, u mediánového titulu se ztráta zmenšila z -28 % na začátku minulého týdne na aktuálních cca -25 %. Ještě rychleji pak zavíraly v minulém týdnu mezeru cyklické a hodnotové tituly, nebo menší tržní kapitalizace. Ze sektorů můžeme vypíchnout finance, energetiku nebo průmysl. 

Přesto to na základě výsledků za 1Q20 nevypadá na nějaké okamžité umazávání veškerého rozptylu mezi velkou technologickou pětkou a zbytkem trhu. Přece jenom, takový nebo jsou od začátku roku v plusu! S výjimkou slabšího výhledu Amazonu (potažmo absence výhledu od Applu) navíc nepovažujeme výsledky těchto pěti jmen za špatné, v nynějším prostředí spíš naopak.

Celkově vzato, pomalu se blížíme konci nejslabší výsledkové sezóny od 4Q08. Její závěr bude tradičně více pod taktovkou Evropy, kde budou i nadále hrát prim banky. Reportují např. , Intesa, UniCredit, nebo ING.

Pátkové uzavření trhů v rámci oslav Dne vítězství se dotýká jen ČR, Slovenska a Velké Británie. Zbytek světa obchoduje normálně.

Více informací naleznete v přiloženém reportu

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button