AkcieDluhopisy

Yardeni: Hon za výnosy, pak hromadění hotovosti a opětovný obrat k akciím

„Žijeme v době budoucích šoků. Není to tak dlouho, co každý hledal vyšší výnosy na akciovém a dluhopisovém trhu. Bylo to patrné například v polovině ledna, kdy rizikové spready dluhopisů s neinvestičním ratingem klesly na 322 bazických bodů, což byla nejnižší dosažená úroveň od října 2018. Jenže pak přišla naopak honba za hotovostí,“ píše na svém blogu známý investor a ekonom Ed Yardeni.

Na konci března se tak zmíněné rizikové spredy zase dostaly na 1062 bazických bodů, což bylo nejvýše od května 2009. Poté, co Fed 23. března oznámil QE4, ale začalo rebalancování od hotovosti k akciím a dluhopisům, dodává Yardeni a rozebírá, jaký by mohl být další vývoj.

Onen opětovný příklon k akciím je zřejmý z prudké rally, která na trhu nastala. Yardeni tvrdí, že během poslední doby patřil k několika málo optimistům na trhu. Už 25. března tvrdil, že akciový trh dosáhl dna a predikoval, že index S&P 500 uzavře na konci roku na 2 900 bodech. Tam se ale dostal záhy a Yardeni připomíná, že před epidemií byl jeho cíl pro index S&P 500 na 3 500 bodech. Nyní se k tomuto cíli vrací, i když se dá předpokládat, že cesta k němu nebude jednoduchá. Investor ale zároveň nepředpokládá, že by se akcie vrátily zpět na úrovně předchozího dna.

Yardeni si také všímá toho, že moderní technologie nyní řadě lidí z firem umožňují „udržovat zdání normálnosti“. Patří mezi ně například ty, které poskytují různé formy komunikačních služeb, ale Yardeni zmiňuje i služby cloudové či společnosti zaměřující se na počítačové hry. Forrester Research přitom předpovídá, že pokud vyspělé ekonomiky v první polovině roku padnou do recese, ale zotaví se z ní ve druhé polovině roku, celkové globální výdaje na technologie letos porostou o 2 %. Pokud ale bude recese trvat déle, je 50% šance, že tyto výdaje o 2 % klesnou.

Kim Young-woo z SK Securities pro Financial Times uvedl, že poptávka po mobilních telefonech, automobilové a spotřební elektronice nyní prudce klesá a to by mohlo negativně ovlivnit poptávku po čipech v případě, že se epidemie nedostane pod kontrolu. Nicméně „vše, co souvisí s cloudem, podle všeho roste bez ohledu na nějakou recesi,“ dodává investor.

Yardeni také zmiňuje společnost , jejíž produktové portfolio se nyní nachází v atraktivních segmentech trhu a to bezpochyby přispívá k letošním ziskům, které si akcie připisuje. Sama firma například informovala, že poptávka po jejích čipech zůstává silná na straně poskytovatelů cloudových služeb. K tomu přidává prudký růst poptávky tažený segmentem počítačových her. Naopak akcie technologických společností typu Google a letos realizují ztráty, protože kvůli současné vysoké nejistotě klesá poptávka po reklamě.

Zdroj: Blog Eda Yardeniho

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button