Komodity

Ekonom Petr Dufek: Výrobní ceny v Česku jsou pod tlakem, působí i levná ropa

Ceny v tuzemském průmyslu už druhý měsíc za sebou padají. V březnu se snížily o 0,5 % a to opět především zásluhou levnější ropy snižující produkční ceny pohonných hmot.

V meziročním srovnání se tempo výrobní inflace v největším tuzemském odvětví snížilo na 0,5 %. Jde samozřejmě o vážený průměr, za nímž se skrývají různé tendence. Asi tou nejviditelnější je výrazný růst nákladů na elektrickou energii, za kterou si firmy aktuálně připlácejí téměř 10 %, nebo na vodu kde je nárůst 5,4 %.

Produkční ceny letos dál padají v těžebním průmyslu a nižší jsou již také ve zpracovatelském průmyslu. Tam nyní sehrává zásadní roli již zmíněná levná ropa snižující ceny vyrobených PHM, nicméně pod tlakem jsou rovněž výrobci kovů a chemických výrobků. A to vlastně ještě do cen pořádně nepromluvil nástup korona-krize, protože ceny se v průmyslu sledují jen do 20. dne v měsíci.

S odstávkami a především pak poptávkovým šokem, s nímž bude muset část průmyslu počítat, se tlak na ceny tuzemských firem dále zvýší. Budou muset čelit stále vyšším cenám na energie, avšak prostor pro jejich započítání do vlastních cenových kalkulací se bude dál v důsledku slabší poptávky i tlaku odběratelů zmenšovat.

Celkově budou ceny v průmyslu v dalších měsících klesat, minimálně proto, že se ještě nevyčerpal vliv levnějších pohonných hmot. Dočasně, avšak jen mírně by se rovněž mohlo snížit tempo růstu cen u potravinářských výrobků, které částečně reagují na příznivější vývoj zemědělských komodit. Ale ani v tomto případě nejde o plošný trend, protože levnější jsou rostlinné výrobky.

V každém případě jsou i dnes zveřejněné ceny výrobců jasným signálem snižujících se inflačních tlaků v české ekonomice a tak i důvodem, proč u spotřebitelské inflace můžeme počítat s jejím rychlým ústupem. Z pohledu ČNB je to tedy vývoj, který jí dává prostor dál uvolňovat měnovou politiku v současné fázi recese.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button