Komodity

Miliony piv skončí v kanálu, varují pivovary. Stát z nich chce navíc daň


České pivovary řeší, co se stovkami milionů čepovaných piv. Restaurace a hospody mají od půlky března zavřeno a již uvařenému oblíbenému moku končí záruční doba. Pivovarům navíc hrozí, že budou muset z vylitého piva platit daň.

Šíření koronaviru může být pohromou pro české pivovary. Nejen, že možná budou muset pivo vylít, ještě z něj dost možná budou muset odvést daň. „V sázce je tak čtvrtletní produkce v objemu 1,5 milionů hektolitrů neboli 300 milionů velkých čepovaných piv,“ uvedl Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).

Problém spočívá v tom, že čepované pivo, které se kvůli zavřeným hospodám vrací pivovarům, není možné znovu naplnit do lahví nebo plechovek a prodat jako balené. Vrácené pivo nelze použít pro výrobu nového piva, ani ho přebalit pro prodej do obchodů. Podle ČSPS nezbývá nic jiného než toto pivo zlikvidovat.

Ještě větším problémem je ale pivo, které se pivovarům vrací z distribučních center. „Z tohoto piva je potřeba v případě likvidace normálně odvést státu spotřební daň. Identická situace je u piva, které se vrací z hospod provozovaných přímo pivovarem,“ doplnil ČSPS. Škody mohou jít do stovek milionů korun.

„Už několik let upozorňujeme ministerstvo financí na nelogičnosti v zákoně o spotřební dani, které znevýhodňují některé obvyklé distribuční modely dodání piva na trhu. Dodnes s tím ale nikdo nic neudělal a teď máme platit státu spotřební daň za vylité pivo. To je nejenom nesmyslné, ale i nemorální,“ řekla výkonná ředitelka ČSPS Martina Ferencová.

TNBiz.cz – Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button