Komodity

ZÁPORNÉ ceny ROPY! Květnová WTI propadla na -37 USD za barel


Ceny americké ropy WTI se dnes poprvé v historii dostaly do záporu. Cena květnového kontraktu, který bude expirovat zítra, se dnes propadla až na těžko představitelných  -37,63 USD za barel.

Červnový kontrakt WTI s expirací 19. května dnes oslabil o 18% směrem k 20,4 USD za barel. Červencový kontrakt pak oslabil o 11% pod 26,18 USD za barel.

Červnový Brent oslabil o 8,9% směrem k 25,57 USD a barel.

Propad cen souvisí s celkovým přebytkem suroviny na trhu a neochotou kupujících. Den před expirací kupují většinou ti, kdo chtějí fyzicky ropu odebrat ropu. Typicky to bývají například rafinerie nebo třeba aerolinky. Sklady jsou už ale plné, aerolinky zavřené a proto je zájem jen minimální. Prodávající se naopak v mnoha případech potřebují ropy fyzicky zbavit a jsou tak ochotni nabídnout kupujícím určitou prémii za to, že jim takto uleví.

Podle IEA dubnová globální poptávka po ropě propadne o cca 29 miliónů barelů denně. Před koronavirovou krizí se pohybovala těsně nad 100 mbd.
Podle analytiků produkce zatím jede stále na vysoké obrátky a kapacity skladů a úložišť se rychle plní.

Za normálních podmínek je rozdíl mezi spotovou (okamžité dodání) cenou a cenou měsíčního kontraktu pouze kolem 40-50 centů na barel. Nyní je ale tento rozdíl na úrovni 8-10 USD na barel.

Podle analytiků je možné, že trh zůstane pod tlakem další měsíc nebo o něco déle.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button