Komodity

Ropa blízko úplného kolapsu. Zlom přijde během několika týdnů

Záporné ceny ropy, zejména dvou hlavních benchmarků Brent a WTI, byly dlouhou dobu pouhou teorií. Předminulý týden se však v případě americké WTI staly poprvé v historii realitou. Někteří investoři spekulovali jak s ropou, tak se skladovacími kapacitami, kdy se těžaři v jednu chvíli dostali do situace, kdy nikdo květnovou ropu již nechtěl nebo pro ni neměl místo a museli se jí zbavit za každou cenu. Teď se při pohledu na vývoj ropy nelze ubránit myšlence, že jsme velmi blízko úplnému kolapsu. Trh byl měl otestovat skladovací limity do 3 – 4 týdnů, což bude zlomový bod. V rozhovoru pro server Roklen24 to uvedl analytik firmy Purple Trading Štěpán Hájek.

Cena americké ropy WTI se poprvé v historii dostala do záporných hodnot. Byť tento scénář není na globálním ropném kolbišti zcela ojedinělý, vůbec poprvé se tak stalo u významného druhu, jako je právě WTI. Jaké jsou hlavní faktory, které za tímto vývojem stály?

Americká ropa byla stejně jako severomořský Brent od začátku pandemie koronaviru pod silným tlakem. Postupem času se ukázalo, že poptávka po ropě pokračuje v silném propadu a snížení produkce ze strany OPEC+ se ukázalo být daleko od vybalancování trhu. Záporné ceny ropy způsobila trocha nervozity, která je tradičně spojená s blížící se expirací kontraktů, každopádně tentokrát byl problém na straně nedostatečných kapacit pro uskladnění ropy. Někteří investoři spekulovali jak s ropou, tak se skladovacími kapacitami, kdy se těžaři v jednu chvíli dostali do situace, kdy nikdo květnovou ropu již nechtěl nebo pro ni neměl místo a museli se jí zbavit za každou cenu.

Existuje možnost, že se propad ropy WTI do záporu bude opakovat, například již v květnu? Za jakých předpokladů by se tak mohlo stát?

Záporné ceny byly ještě před několika týdny pouhou teorií. Při pohledu na vývoj ropy se však nelze ubránit myšlence, že trh je velmi blízko svému úplnému kolapsu. Skladovací kapacity po celém světě se velmi rychle plní a hlavní zásobníky v Cushingu v USA už jsou kompletně zabookované. Trh byl měl otestovat skladovací limity do 3 – 4 týdnů, což bude zlomový bod. Producenti jsou postupně nuceni vývojem na trhu snižovat těžbu a při naplnění skladovacích kapacit se budou muset zcela přizpůsobit poptávce. To není vůbec jednoduché a záporné ceny při červnových kontraktech jsou opět velmi reálné. Může se tak stát dokonce dříve než před expirací červnového kontraktu.

Jak moc ovlivňují americkou ropu ETF fondy, které se vinou nízkých cen ještě nedávno těšily velkému zájmu zejména ze strany retailových investorů? Často je zmiňován například americký U.S. Oil Fund ETF, ale ve hře jsou i další.

Nějaká korelace tam bezesporu bude, záleží na kapitalizaci jednotlivých ETF. Nízké ceny přilákaly hodně retailových investorů, kteří chtěli využít extrémně levné ropy, ale jak je vidno, situace není tak jednoznačná. US Oil Fund měl tu sílu částečně ovlivnit trh v pondělí, kdy ohlásil, že se zbavuje všech červnových kontraktů, právě kvůli velkému riziku záporných cen, a přechází na dlouhodobější kontrakty. Nedá se však očekávat, že by vyšší zájem o ETF fondy měl pomoci padajícím cenám ropy.

Nízká cena černého zlata zatěžuje americké ropné těžaře. Hovoří se především o těch používajících metodu frakování, která je spjata s vyšší breakeven price v okolí padesáti dolarů za barel. Hrozí u nich podle Vás vlna bankrotů nebo do hry vstoupí pomoc například od americké vlády? Ostatně ropní těžaři patří mezi silné Trumpovo voličstvo. Případně, dal by se čekat i zásah Fedu, byť pro něj není cílená pomoc až tak obvyklá?

Fed již v dubnu rozšířili program QE o nákup dluhopisů ve spekulativní úrovni, kde by se o nový program mohlo přihlásit až 12 frakovacích společností. Zároveň stále běží nákup dluhopisů v investičním stupni, kde je také několik frakovacích společností, ale kvůli vysokému zadlužení bude docházet k postupnému snížení úvěrového ratingu. Ani to ale nebude stačit, což se potvrdilo začátkem týdne, kdy vyhlásila bankrot společnost Diamond Offshore Drilling, která se zabývala výstavbou ropných plošin na moři. Počet aktivních vrtů v USA klesl od vypuknutí pandemie o 400 a nahodit je zpět do chodu je velmi složité. Některé další společnosti také čekají bankroty, pokud nezačne cena rychle růst. Americká vláda také uvažuje o zaplacení těžařům za nevytěženou ropu za breakeven cenu, která by se považovala za strategické státní rezervy.

Existuje podle Vás možnost, že by se do záporných hodnot propadla i ropa Brent?

Tlak na ropu Brent je mnohem rozptýlenější než na americkou WTI. Teoreticky se však může i Brent dostat do záporných hodnot, a to ze stejných důvodů jako WTI. ICE Futures Europe dříve potvrdil, že připravuje různé ceny ropy Brent na možnost, že nebude po ropě poptávka a mohla by se dostat do záporu. Brent nicméně nefunguje jako WTI. Zatímco Brent futures kontrakty jsou vyřízené v hotovosti v hodnotě indexu ceny Brent, WTI kontrakt je vyřízen fyzickým dodáním ropy a obchodník musí převzít dodávku barelů ropy stovky mil od břehu v Cushingu. Skladovací kapacity však rychle mizí a otázkou zůstává jestli producenti dokážou včas snížit těžbu, než se Brent dostane do záporu.

Jaký je Váš pohled na situaci kolem skupiny OPEC+? Nedávno odsouhlasené snížení ropné produkce o necelých deset milionů barelů za den se ukazuje jako nedostatečné, aby se ceny výrazněji zvedly. Existuje podle Vás možnost, že se ropní producenti dohodnou na dalších sníženích?

Určitá pravděpodobnost hlubšího snížení produkce tu určitě je. Zlomový by však měl být pro trh měsíc květen, kdy začnou teprve platit dohodnutá omezení a jak fungovaly se dozvíme až se zpožděním. Zároveň z minulosti víme, že někteří členové OPEC+ domluvenou dohodu nedodržovaly a Saúdská Arábie musela rozdíl dorovnat. Může se klidně stát, že produkce bude v květnu o hodně nižší, nebo naopak. Osobně očekávám další akce kartelu až v době, kdy bude jasné, jak je na tom poptávka, a teprve poté přizpůsobí nabídku.

Jaký je Vás výhled cen ropy pro letošní rok? Jakou strategii byste investorům doporučil, případně na jaké proměnné by se měli zaměřit?

Za poslední měsíc se toho odehrálo možná až příliš. Na ostatních rizikových aktivech došlo k jistému uklidnění, ale situace na ropě se dále vyhrocuje. Poptávka po ropě se začne zcela jistě pomalu obnovovat a trh se může reálně dostat do opačného extrému, a to převisu poptávky nad nabídkou. To nebude nutně znamenat, že cena poroste, protože nesmíme zapomínat, že celý svět je zaplavený levnou ropou. Předpokládám, že cena ropy WTI bude mít problém do konce roku výrazněji zpevnit nad 30 dolarů za barel a budu sledovat spíše spiky směrem k nižším cenám. Investorům doporučuji sledovat stránky iea.gov, kde je pravidelně zveřejňována týdenní americká ropná produkce, dále politiku kartelu OPEC a v neposlední řadě uvolňování ekonomických restrikcí a zaměstnanost v USA jakožto největšího spotřebitele ropy.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button