Akcie

Intel dodává solidní čísla a rozumný výhled (komentář analytika)

První kvartál roku zvládl výrobce procesorů překvapivě dobře, k čemuž mu dopomohlo i to, že se srovnával s velice slabým 1Q19. Tržby rostly navzdory velice náročnému březnu o 20 % yoy na 20 mld. USD a překonaly tím konsensus o celou 1 mld. USD.

Hrubá marže se rozšířila o 4 p.b. yoy na 60,6 % a přiblížila se zpátky k průměrným hodnotám (viz graf). Čistý zisk na akcii nakonec vyskočil nahoru až o 60 % yoy na 1,45 USD, a tedy o 15 centů víš, než předpokládal trh.

Hlavní divize procesorů dodávaných do osobních počítačů (CCG) si vedla nečekaně dobře díky zájmu o osobní počítače, jak zaměstnanci a studenti začali pracovat z pohodlí domova. Divize CCG tím pádem utržila o 15 % více než v předešlém roce (graf vlevo). Plyn až k podlaze sešlápla divize dodávající procesory pro datová centra (DCG). V 1Q19 se potýkala s výrazným poklesem poptávky, protože její klienti se prokousávali přes značné objemy vlastních zásob. 40% yoy růst tržeb na 7 mld. USD (graf vpravo) proto těžil i ze slabší srovnávací báze.

 

Problémem pro trh se ukázal být ale výhled pro druhý kvartál roku, který je o něco slabší, než se čekalo. Tržby kolem 18,5 mld. USD (12 % yoy) ještě přesahují konsensus o 200 mil. USD, avšak u hrubé marže je to už horší. Její odhadovaná výše 56 % a pokles o 2,5 p.b. yoy ji zase pošle hluboko pod historický průměr. Tržní predikce udávaly 58,5 %. Společnost si pravděpodobně dává prostor pro případ, že se situace kolem korony nečekaně zhorší. Je taky možné, že se v zájmu získání většího tržního podílu se svým novým 10nm čipem pro 5G sítě chystá cenově podstřelit konkurenci. Čistý zisk na akcii 1,1 USD (+25 % yoy) je o 10 centů pod konsensem. Z našeho pohledu je však výhled na 2Q20 vzhledem k současné situaci poměrně solidní.

Společnost kvůli šetření s hotovostí pozastavila zpětný odkup akcií, který se v 1Q20 podílel na růstu čistého zisku na akcii přibližně 1,5 p.b. Dividenda zůstává ponechána beze změny. Výhled na rok 2020 byl zrušen a nového se nám nedostalo.

Akcie Intelu klesají před otevřením trhu o 5 %.

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button