Akcie

MONETA přichází o kvalifikované akcionáře (24.4.2020)


Dění ohledně koronovaru má jak známo výrazně negativní kurzový vliv na akcie bank, když na finanční ústavy již nyní dopadají důsledky ekonomických problémů klientů a to jsme jen v počátku těžko odhadnutelného budoucího vývoje. Investiční portfolia nejen institucionálních investorů logicky, v návaznosti i na rušení výplaty dividend bank, doznávají změn. V posledních dnech odtajnila regulatorní oznámení úbytek hned dvou kvalifikovaných akcionářů MONETA Money Bank (dále jen MONETA), tedy akcionářů, u nichž podíl klesl pod procentní hranici.

Zpět pod procentní hranici hlasovacích práv se zhruba po pěti měsících navrátila skupina NN Group. Zatímco loni v listopadu reportovala zvýšení z 0,99 % na 1,02 %, v současnosti vlastní 0,97 % podíl. Jinými slovy k 15. dubnu dle hlášení disponovala 4,94 mil. akcií MONETA. Holandská skupina dosud nejvíce v bance MONETA reportovala 1,54 % podíl a to nedlouho po vstupu akcií na pražskou burzu v roce 2016. Až do loňského července pak o změnách neinformovala, resp. následně loni uvedla zmiňovaný pokles těsně pod procentní hranici. Necelý poslední rok lze tak u NN hovořit vlastně jen o přetrvávající oscilaci podílu u procentní hranice.

Spíše o rušení pozice či alespoň výrazné redukci však lze hovořit u americké The Bank of New York Mellon Corporation. Ta se coby kvalifikovaný akcionář banky MONETA prvně objevila v roce 2017, když tehdy v říjnu reportovala podíl 1,49 %. Od té doby lze již vysledovat jen pozvolné zpětné rozpouštění podílu. Především v následujícím roce, když v říjnu 2018 se podíl smrskl na 1,06 %. A po roce a půl nyní v novém regulatorním hlášení americká banka oznámila vlastnictví již jen necelých 4,49 mil. akcií MONETA, tedy podíl 0,88 %.

Podíl Chase Nominees na novém minimu, redukovaly i ostatní společnosti

K akcionářské struktuře banky MONETA lze ještě zmínit poslední známé údaje z Centrálního depozitáře (CDCP) k 31. březnu. Z nich plyne pokračující pokles podílu Chase Nominees, který se po IPO pohyboval na zhruba 20 %.

Divoké březnové dění na kapitálových trzích se každopádně odrazilo v jednání portfolio manažerů u většiny ostatních společností, resp. řady kvalifikovaných akcionářů banky MONETA. Jak plyne z níže uvedeného přehledu meziměsíčně se na účtech v CDCP podíl v bance MONETA snížil hned u dalších osmy. A to i u norského státního „ropného“ fondu, resp. na účtu Norges Bank, kde zatím docházelo historicky, když ne k růstu, tak jen ke stagnaci podílu. Meziměsíčně naopak více akcií lze zmínit např. na účtu banky RBC.

Největší akcionáři k 29. 2., resp. 31. 3. 2020 (s podílem na základním kapitálu převyšujícím 1%)

Zdroj dat: MONETA (údaje z CDCP)

K výše uvedenému přehledu více než procentních vlastníků akcií banky MONETA z CDCP nutno zopakovat, že je nelze brát jako jednoznačný přehled skutečných vlastníků. Dle všeho totiž řada firem na svém účtu přinejmenším část akcií drží jako zmiňovaný správce. V některých případech totiž dané společnosti nenahlásily regulátorovi hlasovací práva, případně pak v jiné výši. Relevantní jsou tak především hlášení o výši hlasovacích práv pro regulátora.

Počet účtu v CDCP s více než procentním podílem se meziměsíčně o jeden zvýšil. Přibyla společnost Belviport Trading, spadající pod křídla finančníka Pavla Tykače. O této změně jsme však již informovali dříve (podrobnosti zde).

První nástřely, jak se banky MONETA dotkne nastávající ekonomická krize, jsme se od managementu již v posledních dnech částečně dozvěděli. Bližší podrobnosti akcionářům nepřinese valná hromada svolaná původně na 28. dubna, když byla v návaznosti na nouzový stav zrušena. Nové aktuální informace by tak mohly zaznít při reportu výsledků za úvodní čtvrtletí roku, k čemuž dojde v úterý 5. května. Jaké však budou skutečné dopady krize na banku(y), se stejně reálně ukáže až v následujících měsících, potažmo letech.


Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE


/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“,“serif“; mso-fareast-language:EN-US;}

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button