Akcie

Více, než se čekalo. Čistý zisk ČEZu překonal původní odhady analytiků o třetinu

ČTK,

Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ 14,2 miliardy korun za první čtvrtletí zhruba o třetinu překonal odhady analytiků. Na dotaz ČTK uvedli, že firmě pomohly hlavně vyšší ceny elektřiny. Mírně negativní zprávou je podle nich pouze snížený výhled zisku na letošní rok. Akcie firmy na pražské burze zahájily dnešní obchodování růstem, zhruba hodinu po začátku přidávaly 2,4 procenta na 479 korun.

Čistý zisk ČEZ v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o 43 procent. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 22 procent na 25,9 miliardy korun.

„V prvním kvartále společnost dosáhla dobrých výsledků, a to nejen díky vyšším realizovaným cenám energie, ale také kvůli rostoucímu rozdílu mezi německými a českými spotovými cenami. ČEZ se zajišťuje na německém trhu, ale k vypořádání dochází na českém trhu,“ uvedl analytik Patria Finance Martin Cakl.

Analytik České spořitelny Petr Bártek doplnil, že objem výroby ČEZ z tradičních zdrojů meziročně klesl o pět procent kvůli delším odstávkám jaderných zdrojů a optimalizaci výroby z uhlí. Tento pokles byl podle něj zhruba v souladu s odhady trhu.

Podle Bártka ČEZ překvapivě snížil svůj výhled letošního provozního zisku EBITDA z 63 až 65 miliard korun na 61 až 64 miliard korun a na úrovni upraveného čistého zisku z 21 až 23 miliard korun na 19 až 22 miliard. „Jak důvod společnost uvedla negativní dopad covidu-19 na spotřebu, tržní ceny a zpoždění u akvizic ČEZ ESCO. Na jedné straně společnost zvedla očekávaný výsledek v tradiční výrobě elektřiny, na straně druhé snížila výhled v rámci distribuce,“ podotkl.

Letošek vypadá optimisticky

Analytik Fio banky Jan Raška označil výsledky ČEZ za první čtvrtletí za „velmi dobré“. „Slušné výsledky vykázaly i menší segmenty jako tuzemský prodej a překvapivě i bulharský a rumunský byznys, kdy se dařilo jak prodeji, tak distribuci,“ sdělil Raška.

Podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera lze výhled skupiny na letošní rok považovat za optimistický, protože očekává meziroční růst provozního i čistého zisku. „Management potvrdil výši navrhované dividendy. Právě stabilní dividendová politika zvýší atraktivitu titulu v očích investorů. Velké množství firem totiž musí pod vlivem pandemie objem vyplácených dividend snižovat,“ doplnil Pfeiler.

Cena emisních povolenek hraje ČEZU do karet

Podle analytika společnosti Capitalinked Radima Dohnala bude ČEZ ve zbytku roku těžit z rozdílu mezi cenou elektřiny a emisních povolenek. „Cena povolenky by s ohledem na útlum průmyslu a teplárenství měla spíše klesat,“ uvedl Dohnal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Společnost má 32 200 zaměstnanců.

Čistý zisk ČEZ vloni meziročně stoupl o 38 procent na 14,5 miliardy korun. Vedení společnosti v půlce dubna navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu 34 korun za akcii před zdaněním.

Ohodnoťte tento článek

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button