AkcieBlog

Jak vydělat na burze

Vydělávání na burze není dnes tak složité, jako bývalo v minulosti. Prakticky každý má dnes šanci se zapojit do investování na burze a to dokonce na burze americké či asijské.

Dokonce dnes nemusíte ani opustit svůj domov a zřídíte si snadno účet u nějakého zprostředkovatele, který vám prakticky ihned umožní koupit si svoji první akcií, měnový pár či komoditu.

Kdo mi zprostředkuje obchodování na burze

Obchodování na burze je možné přes takzvaného brokera. Broker je společnost, může to být třeba i banka, která působí na finančních trzích a svým klientům umožňuje obchodovat instrumenty, které má daná společnost možnost zprostředkovávat.

U nás je tradičním brokerem Patria či FIO banka, jako zástupce institucionálního brokera. Pak se hojně využívá i XTB, Admiral Markets, Lynx či Degiro. To jsou všechno společnosti, pomocí kterých se dostanete na burzu. Každá z nich má jinou nabídku produktů, jinou možnost páky, jiné minimální vklady a poplatky a právě v tom je jejich zásadní rozdíl. Připravujeme speciální článek o tom, jak vybrat správného brokera.

Přístupem na burzu to teprve začíná

O tom, jak vydělat na burze, tedy můžeme uvažovat ve chvíli, kdy si najdeme nějakého brokera, založíme si u něj účet a vložíme na účet nějaké prostředky (nebo obchodujeme na takzvaném DEMO účtu, ale na tom nic nevyděláme, ani neproděláme.

Můžeme si ale vyzkoušet, jaké to je obchodovat, jak se zadávají příkazy, a jak se na trhu dá pohybovat.). Jakmile máme na účtu prostředky, je třeba si uvědomit, jak se dají na burze vydělat peníze.

Možnosti výdělku na burze

Burza, budeme se nyní bavit o burze s akciemi, která je nejtradičnějším zástupcem, nám nabízí 2 možnosti, jak vydělat peníze. První je změna ceny dané akcie, a druhá možnost pak výplata podílu na zisku dané firmy (akcie). Takové výplatě na zisku se říká dividenda.

Obchodovat můžeme standardně či na páku (s marží). Maržové obchodování je ale až další krok a pro začátek ho rozhodně nedoporučujeme. Standardní obchodování bez páky pak funguje následovně. Nakoupíte například akcii společnosti Apple za 200 dolarů a po půl roce ji prodáte za cenu 210 dolarů. Vyděláte tak 10 dolarů na změně ceny akcie.

Když takových akcií nakoupíte 50, vyděláte 50×10 dolarů, tedy 500 dolarů. Jednoduše cena při prodeji mínus cena při nákupu je váš zisk (plus jsou nákladem samozřejmě poplatky spojené s transakcí, ale o těch až jindy).

Jak tedy vydělat na burze

A zpátky k zásadní otázce, jak vydělat na burze. Neexistuje rychlá a jednoduchá cesta, jak vydělat na burze. To od nás nikdy neuslyšíte. Existuje ale relativně spolehlivá, dlouhodobá strategie, která vám umožní na burze skutečně peníze vydělat.

V historii burzy (tj.asi 150 let) se nenašlo období, kdy by akcie v horizontu 30 let neudělali průměrný zisk cca 7% za rok. To nemůže říci žádná jiná investiční příležitost. A to se v historii staly velmi závažné věci včetně válek či celosvětových obrovských finančních krizí. Ale akcie se vždy zotavili. Pokud tedy budete mít dobře nastavené své investiční portfolio, dobře diverzifikujete a dáte svým penězům čas vydělat, akcie patří k nejlepším možnostem.

Pak máte velkou šanci vydělat na burze a vydělat nemalé peníze. Díky složenému úročení vám vaše nakoupené akcie dokážou generovat zisk z již naakumulovaného zisku a pak stále dokola. Čím déle tedy peníze necháte vydělávat, tím více vám prostře přinesou.

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button