Akcie

Nejvíce rostoucí akcií zkráceného týdne byl PMČR, naopak nejvíce klesající akcií byla Erste Group

Ani poslední dny nepřinesla výsledková sezóna prodejní vlnu. Prozatím jsou z S&P 500 zveřejněny dvě třetiny výsledků a data jsou následující. Pozitivní překvapení na tržbách je z 65 % a na čistém zisku z 55 %, avšak meziročně dochází k 6% poklesu tržeb a 21,8% poklesu na čistém zisku. Většina firem buď výrazně snižuje výhled na 2Q resp. 2020 či jej zcela ruší z důvodu pandemie Covid-19. Avšak jak již zmíněno, dosud ani tato data nejsou pro trh důvodem k alespoň oddechu v korekci předchozího propadu. Naopak nadále se uklidňující situace kolem pandemie v Evropě a USA a s tím spojené plány pro postupné znovuotevírání ekonomik přivádí na trh kupující. Nezpochybnitelnou podporou je i aktuální hospodářská politika a především výrazně uvolněná monetární politika, která na trh vypouští obrovské množství peněz. Trh ropy se v posledním týdnu bez výraznějších informací stabilizoval. Rostoucí, nebo spíše korekční tendenci přerušil jen výrazný nárůst zásob ropy v USA, ale i tento údaj zpomalil vývoj jen na pár hodin. Do čtvrtka pak akciové indexy konkrétně vykázaly růst o 2,0 % t/t v případě amerického indexu S&P 500. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 stagnovala s -0,1 % t/t. Domácí index PX vykázal růst o 0,9 % t/t na 881 bodů.

Společnosti na BCPP
Moneta zveřejnila čistý zisk 731 (-26 % r/r) vs. oček. 582 mil. Kč. Důvodem byly mnohem mírnější rizikové náklady než odhady a mimořádné výnosy z prodeje části dluhopisového portfolia. Banka rovněž zveřejnila vedle solidních provozních čísel i poměrně optimistický výhled na letošní rok. O dividendě se případně rozhodne později, až budou zřetelnější dopady současného stavu. Titul zakončil týden na 50,3 Kč (-2,7 % t/t).

Komerční banka zveřejnila čistý zisk 2,66 (-16 % r/r) vs. oček. 2,29 mld. Kč. Důvodem jsou především nižší než očekávané opravné položky. Provozní úroveň byla dle očekávání. Výhled obsahoval opatrný růst úvěrového portfolia a neměnné provozní náklady. O výplatě dividendy (prozatím odloženo) bude případně rozhodnuto později. Titul zakončil páteční seanci na 525 Kč (+0,2 % t/t).

Philip Morris ČR se rozhodl uskutečnit řádnou valnou hromadu distančním způsobem (tzv. „per rollam“). Mezi body valné hromady je mimo jiné návrh na vyplacení hrubé dividendy ve výši 1560 Kč/akcii (11% hrubý div. výnos). Zmíněná dividenda je vyšší než náš předpoklad 1450 Kč. Společnost využije i části nerozděleného zisku z min. let. Posledním dnem nároku na tuto hrubou dividendu bude 14. 5. 2020. Akcie zakončila týden na 14980 Kč (+6,1 % t/t).

Ještě na konci minulého týdne zveřejnil výsledky PFNonwovens. Provozní zisk 277 (-20,2 % r/r) vs. oček. 354 mil. Kč byl pro trh zklamáním. Provozní slabost nadále vyvolává otázky nad zvládnutím logistické a nákladové situace. Na druhou stranu pandemie Covid-19 společnost výrobně téměř neovlivňuje a naopak může znamenat jisté příležitosti. Výhled na EBITDA 1,25-1,4 mld. Kč hodnotíme jako lehké zklamání vzhledem k nárůstu kapacity v loňském roce. Akcie zakončila týden na 628 Kč (+0,6 % t/t).

ČNB na čtvrtečním jednání snížila úrokové sazby o 75 bazických bodů na 0,25 % (2T repo sazba). Jde o hlubší snížení sazeb, než se očekávalo (o 25-50 bodů). ČNB vedle snížení sazeb dále z preventivních důvodů připravuje nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům. Koruna reagovala mírným oslabením o 0,6 % d/d na 27,2 Kč/EUR.

Nejvíce rostoucí akcií minulého zkráceného týdne byl Philip Morris ČR (+6,1 % t/t na 14980 Kč). PMČR oznámil návrh hrubé dividendy ve výši 1560 Kč/akcii (11% hrubý div. výnos), což bylo výše než naše projekce 1450 Kč. O dividendě se bude rozhodovat na distanční valné hromadě. Poslední den s nárokem na zmíněnou dividendu je 14. 5. 2020. Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (-4,0 % t/t na 514 Kč). Erste Group nezveřejnila žádné kurzotvorné informace. Avšak následovala vývoj v evropském finančním sektoru. Zde zveřejňovaly výsledky další evropské banky jako například UniCredit, které nepřinesly pozitivní informace.

Výhled na příští týden
I v příštím týdnu se investoři zaměří hlavně na výsledkovou sezónu a na další informace kolem Covid-19 resp. informace o dalším postupu v znovuotevírání jednotlivých ekonomik. Prozatím jsou investoři ke zprávám z výsledkové sezóny imunní, alespoň co se celkového pohledu na akciové indexy týká. Nadále jsme opatrní a očekávali bychom vývoj do strany.

Na domácí scéně se zaměříme na pokračování výsledkové sezóny. V úterý zveřejní ČEZ 9% r/r růst provozního zisku EBITDA na 23,3 mld. Kč. Očekáváme potvrzení celoročních cílů. Potvrzení našich projekcí a zajímavá dividenda 34 Kč (7,4% hrubý div. výnos) může pomoci akcii blíže k 500 Kč hranici.

Ve středu zveřejní Stock Spirits čísla za první polovinu svého fiskálního roku, který končí 31. března. Očekáváme solidní čísla a pokračující růst tržního podílu v ČR a Polsku. Efekt lednového zvýšení spotřebních daní by měl být kompenzován růstem cen a předzásobením z konce minulého roku. Dopad pandemie koronaviru se zřejmě více projeví až ve 3Q. Výhled pro tento rok pak bude hlavním tématem výsledků.

Ve čtvrtek zveřejní svá čísla Kofola. Očekáváme EBITDA 113,5 mil. Kč či -4,3 % r/r. Nicméně samotná čísla za 1Q ještě nebyla výrazně ovlivněna Covid-19. Odhadujeme, že 2Q bude výrazně negativní především v sektoru HoReCa. To může vést ke změně dividendové politiky a zřejmě i k výraznému snížení či zrušení za loňský rok.

V pátek pak zveřejní svá čísla O2 CR. Zde očekáváme EBITDA 3,1 mld. Kč (+7,0 % r/r). Důvodem je solidní růst ve fixních linkách. Dopad Covid-19 je především v roamingových službách a prodejích hardwaru. Trh se zaměří na bližší informace dopadu Covid-19 na celoroční čísla.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za duben (oček. 0,4 po 1,5 % r/r), čtvrteční týdenní data z trhu práce, páteční maloobchodní tržby za duben (oček. -10,4 po -8,7 % m/m) a dubnová průmyslová produkce (oček. -11,0 po -5,4 % m/m). V Číně se zaměříme na páteční průmyslovou produkci za duben (oček. +1,5 po -1,1 % m/m). V Německu se zaměříme na páteční HDP za 1Q20 (oček. -2,0 po +0,4 % r/r).

J&T BANKA, privátní banka úspěšných:

Od roku 1998 se staráme o investice a finance těch nejbohatších, těch nejnáročnějších. Individuální přístup a maximální komfort je cítit ve všem, co děláme. Jsme privátní bankou, která klientům pomáhá majetek zhodnotit, ochránit a předat dalším generacím a v neposlední řadě si ho také užít. Učíme se od těch nejlepších a rosteme spolu s našimi klienty.

Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytujeme specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic. Do bankovního holdingu J&T patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, ruská banka J&T Bank ZAO a banka J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu.

Více informací na: www.jtbank.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button