Akcie

Po páteční přestávce zamířily futures vysoko do zeleného

Aktualizováno

Projekt jaderné elektrárny musí mít „podnikatelský smysl“ a ČEZ „musí zajistit, aby byl projekt přínosem pro všechny jeho akcionáře“, řekl generální ředitel Beneš v rozhovoru pro HN. ČEZ chce vybrat dodavatele do konce roku 2022. ČEZ a stát (70% vlastník), zatím musí definovat „přiměřený zisk“, který by ale mohl by být srovnatelný s „podobnými projekty“ v zahraničí. „Pokud by výsledná cena elektřiny byla příliš vysoká, pak by bylo lepší nestavět“.

Čtyři nejvyšší manažeři Monety koupili 2,5 mil. Kč v akciích banky, hlavně v březnu, napsal list E15.

PEGAS prodal svou čínskou továrnu ve Wu-Si společnosti JOFO Nonwovens bez zveřejnění ceny. Říká, že se chce soustředit na své evropské, americké a africké podnikání.

V pondělí se mohou po dvouměsíční pauze opět otevřít obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací, ale také třeba kadeřnictví. Povoleny budou rovněž akce do 100 lidí, což se týká jak návštěv divadel, kin, galerií nebo muzeí, tak i mší, svatebních obřadů či sportovních tréninků. Pro deváťáky a maturanty se otevřou školy. Vše bude možné jen za dodržení přísných hygienických pravidel. Seznam povolení je na webu ministerstva zdravotnictví. Další uvolnění v opatřeních, jež Česko zavedlo v březnu kvůli šíření koronaviru, vláda plánuje na 25. května.

Pravidla karantény v Británii se přetavila. Hlavní změnou je přinutit lidi, kteří nemohou pracovat z domova, aby chodili do práce, pokud je to možné, ve snaze znovu nastartovat ekonomiku. Vláda tak pravděpodobně bude čelit odporu odborových svazů a labouristických politiků. Údaje o HDP z Británie a Německa přijdou již tento týden, což poskytne první náhled na utrpěnou škodu. Italský premiér Giuseppe Conte uvedl, že by mohl zmírnit karanténu už dříve, než se plánovalo, zatímco Španělsko oznámilo nejnižší počet úmrtí od března.

Stejně jako Velká Británie budou i USA naléhat na lidi, aby se vrátili do práce. Jako příklad použijí Jižní Koreu a Rakousko. Demokratický kandidát Joe Biden se zaměřil na „ekonomickou katastrofu“ v zemi doloženou brutálními počty nezaměstnaných, které podle jeho slov zhoršila politika prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům prosazuje plány opětovného otevření a dodal, že další nárůst případů nákazy nevyvolá další karanténu. Nejvyšší soud tento týden vyslechne Trumpa, jehož cílem je zabránit demokratům a státnímu zástupci v New Yorku, aby viděli jeho daňová přiznání.

Pozornost se začíná obracet na zotavení, ale cesta k němu vypadá pro evropskou ekonomiku spíše jako slogan, než jako rychlá akce. Zdá se, že globální centrální banky jsou připraveny na víc – od zásahů Švýcarské národní banky až po příslib čínské centrální banky. Fed si myslí, že horší ještě přijde a čelí monumentálnímu problému, jak zmírnit situaci desítek milionů lidí, kteří již přišli o práci, a potenciálně ještě mnohých dalších, protože situace v květnu se zhorší.

Další pozornost tak bude věnovaná předsedovi Fedu Jerome Powellovi, až bude ve středu hovořit. Zejména trhu dluhopisů počítá s pokračující podporou vlád a měnových orgánů. Akciový trh neukazuje žádné známky, kdy by mohla virová krize skončit.

Po páteční přestávce v obchodování na akciových trzích se futures vyšplhaly před zahájením obchodování vysoko nad nulu. Krátce před 9:00 byly futures na Euro Stoxx 50 +0,4 %, FTSE 100 +0,8 % a DAX +0,6 %.

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button