Akcie

Ropa v pondělí psala dějiny, evropské burzy mohou ráno klesat

Aktualizováno

Pondělí bylo historickým dnem pro ropu, která se poprvé v historii dostala do záporných čísel. Šlo o ropu americkou a o končící květnový kontrakt, data ale přesto ukazují, jak extrémní je rozpojení mezi nabídkou a poptávkou na trhu. Koronavirová krize defakto zmrazila poptávku po této surovině a zásobníky jsou už skoro plné. Květnový kontrakt, na který je teď upřeno tolik pozornosti, vyprší dnes, takže výprodej představuje pouze velice krátkodobé obavy, podotkl ale Bloomberg. Dnes ráno se navíc tento kontrakt vrátil do kladných hodnot, zatímco ten červnový rostl nad 21 USD za barel.

„Věřím, že aktuální situace vyvolá nějakou akci OPECu, ovšem nákup ropy stále považuji za nesmírně rizikový byznys vzhledem k aktuálním contangům na budoucích kontraktech. Jen rozdíl mezi květnovým a červnovým aktuálně činí takřka 60 USD za barel!,“ napsal v pondělním večerním komentáři seniorní makléř Patrie Finance František Kronus.

Naopak ukazatel volatility na ropě vystřelil na neskutečných více než 400 %, čáastečně i s tím, jak se obchodníci snažili prodat květnový kontrakt ještě před dnešním vypršením. Contango (vzdálenější komoditní kontrakty jsou dražší) se na komoditních trzích obvykle považuje za normální stav, včerejší rozptyl mezi květnovým a červnovým kontraktem byl ovšem největší v historii.

Výsledková sezóna pokračuje v USA a rozjíždí se v Evropě. Před trhem jsme dostali čísla od německého výrobce softwaru či britského majitele obchodů Primark AB Foods, který odmítl poskytnout prognózu zisků pro zbytek svého finančního roku. Obdobné zdráhání je ve stínu pandemie možné pozorovat i na americké korporátní scéně. Odsud bychom dnes měli dostat čísla od Coca-Coly, International a po zavření trhu od Netflixu.

Svět různým tempem rozvolňuje karanténní opatření zavedená jako prevence před šířením koronaviru. Prezident Trump podepsal exekutivní příkaz pozastavující dočasně imigraci do USA.. Spojené státy si kromě toho dělají starost o zdraví severokorejského vůdce, který nedávno podstoupil kardiochirurgický zákrok a je podle získaných informací v kritickém stavu.

Na to konto klesl jihokorejský index Kospi. V červeném jsou ráno také evropské futures, na hlavních akciových indexech jde o tyto posuny: DAX -1,5 %, CAC -1,7 %, FTSE -1,5 %, Euro Stoxx 50 -1,6 %. Americké akciové futures také v záporu v rozmezí od 0,1 % po 0,5 %.

Moneta Money Bank včera oznámila, že odvolává řádnou valnou hromadu, svolanou původně na 28. dubna 2020, novou svolá po zrušení opatření omezujících shromažďování a volný pohyb osob na území České republiky. Generální ředitel Spurný ve včerejším rozhovoru uvedl, že poptávka po úvěrech se snížila o 70 – 80 %. Moneta již schválila odklady úvěrových splátek za více než 20 mld. Kč a tato suma by mohla narůst na 30 – 50 miliard, což je zhruba čtvrtina úvěrového portfolia Monety. Kromě toho uvedl, že nově získaná pravomoc ČNB týkající se možných nákupů dluhopisů je dobrá pro zachování mezibankovní likvidity.

Kromě toho poukazují dnes analytici Patrie na rozhodnutí představenstva PFNonwovens, které schválilo nové výrobní linky v americké Pensylvánii. Firma kromě toho navrhuje novou linku pro tuzemskou výrobu masek a materiálu pro zdravotnické utěrky.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy

ze dne 20.04.2020

Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button