Komodity

Investoři budou sledovat především dění kolem pandemie Covid-19, vývoj cen ropy a výsledkovou sezónu za 1Q20

Investoři budou nadále sledovat dění kolem pandemie Covid-19, vývoj cen ropy a výsledkovou sezónu za 1Q20Domníváme se, že při pozitivním scénáři by již pandemie mohla být za svým vrcholem. V nejbližších dnech a týdnech nás však budou dohánět reálná data z ekonomiky, která zřejmě nebudou příznivá, viz poslední zveřejněná data, která se vymykají dosavadním grafům. Avšak s tímto by trh již měl kalkulovat. Sledovat se budou rozhodnutí o postupném návratu do normálního stavu.

Na trhu s ropou nadále panuje nervozita a dohoda o snížení o téměř 10 mil. bbl. denně se prozatím zdá jako nedostatečná. Další pokles či déle trvající situace s takto nízkými cenami na trhu přinese své oběti.

Výsledková sezóna bude pokračovat a na trhu se objeví informace z technologického sektoru. Bude zajímavé sledovat, zda současné nárůsty cen akcií převážně v rámci technologií budou opodstatněné v návaznosti na zveřejněné informace. Celkově bychom očekávali přetrvávající opatrnost a volatilní vývoj. Jistou konsolidaci či mírný ústup ze současných úrovní by si trh, dle nás, zasloužil.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční týdenní data z trhu práce, která aktuálně nejrychleji ukazují vliv koronaviru na americkou ekonomiku (oček. 4,5 po 5,2 mil. uchazečů) a páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za březen (oček. -12,0 po +1,2 % m/m). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, kde se očekává mírné zlepšení v očekávání, ale zhoršení v hodnocení současné situace, a pak na páteční indexy IFO, kde se čeká zhoršení ve všech segmentech.


Uplynulý týden se nesl ve znamení dalšího vývoje kolem pandemie Covid-19, výsledků jednání zemí těžících ropu a výsledkové sezóny v USA. Z pohledu pandemie Covid-19 se situace postupně stabilizuje v rámci Evropy resp. v hlavních ohniscích jako Itálie či Španělsko. I USA postupně vykazují jisté známky přinejmenším dosažení kulminačního bodu.

Prezident Trump pronesl povzbuzující řeč, kde odkazoval na brzké rozběhnutí americké ekonomiky. Povzbudivé byly i informace o pozitivním vlivu léku remdesivir (výrobce Gilead) na nemocné v USA. Z počátku týdne se na trh dostaly konkrétní výsledky jednání zemí těžících ropu (OPEC i země mimo OPEC), kde bylo dosaženo snížení denní těžby o 9,7 mil. bbl. (zhruba 10 % denní těžby). To ze začátku týdne sice podpořilo cenu ropy, ale ta se v průběhu týdne dostala opět pod prodejní tlak, až atakovala nejnižší hodnoty od roku 1999 (WTI 17,5 USD/bbl) z důvodu výrazného propadu poptávky.

Výsledková sezóna za 1Q20 přinesla očekávané informace o negativním dopadu pandemie nového koronaviru na samotná čísla a hlavně na výhledy. Především bankovní domy vykázaly vysokou tvorbu rezerv na dopady pandemie. Především lepšící se informace o vývoji pandemie a další podpůrné kroky hospodářské politiky (Fed oznámil další podpůrný balíček) posunuly akciové indexy výše. Konkrétně pak americký index S&P 500 poskočil o 2,2 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přidala 0,3 % t/t. Domácí index PX vykázal růst o 1,3% t/t na 851 bodů.

Nejvíce rostoucí akcií v Praze byl minulý týden Avast (+13,0 % t/t na 139 Kč). Společnost zveřejnila dobrá vybraná čísla za 1Q20 a potvrdila svůj předchozí výhled. Vyjádření ohledně dopadu Covid-19 na hospodaření společnosti bylo dle očekávání, tedy, že v souhrnu se jedná o minimální vliv. Respektive by se z delšího pohledu mohlo jednat i o možnou příležitost v rámci nutnosti ochrany pro více domácích zařízení. Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla Moneta (-8,6 % t/t na 52,4 Kč). Moneta oznámila průběžnou situaci kolem odkladů splátek v rámci svého úvěrového portfolia. Klienti zatím požádali o odklad splátek u úvěrů v nominální hodnotě kolem 20 mld. Kč, což je téměř 10 % objemu úvěrů. 

 

J&T BANKA, privátní banka úspěšných:

Od roku 1998 se staráme o investice a finance těch nejbohatších, těch nejnáročnějších. Individuální přístup a maximální komfort je cítit ve všem, co děláme. Jsme privátní bankou, která klientům pomáhá majetek zhodnotit, ochránit a předat dalším generacím a v neposlední řadě si ho také užít. Učíme se od těch nejlepších a rosteme spolu s našimi klienty.

Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytujeme specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic. Do bankovního holdingu J&T patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, ruská banka J&T Bank ZAO a banka J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu.

Více informací na: www.jtbank.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button