Komodity

Londýn, středobod obchodování se zlatem, hledá podporu

Pokud pandemie povede k přísnějším omezením cestování, bude muset londýnský trh se zlatem dodávat tento kov i mimo město, uvedla generální ředitelka London Bullion Market Association Ruth Crowell.

Hlavní město Velké Británie je klíčovým bodem světového obchodování se zlatem už od roku 1732, kdy Bank of England v tomto městě poprvé založila trezor. Koronavirus ale zastavuje globální logistiku a obchodníci jsou nuceni uvažovat, co by se stalo, kdyby zlato nemohlo být dodáváno do Londýna ani z něj.

Loni bylo do trezorů do konce prosince uloženo rekordních 8 326 tun zlata a schopnost tento kov přesouvat je pro globální trh zásadní. „A co kdyby se měla letiště zavírat, nebo další omezení cestování?“ ptá se po telefonu Ruth Crowell. „Začali jsme jednat o dalších klíčových finančních centrech a spolupracovat ohledně trezorů po celém světě.“

Jakékoli rozhodnutí o dodávkách je nakonec na zlatých bankách, které jsou hlavními členy LBMA, řekla. „Existuje mnoho věcí, které je třeba vzít v úvahu, jako jsou daňové režimy a právní otázky. Není to jako jednoduše stisknout tlačítko,“ vysvětlovala Crowell.

Zúčtovací společnosti a jejich partneři musí posoudit současnou situaci i to, jak budou fungovat, až se trh vrátí do normálu. „Musíme se ujistit, že pokud snižujeme riziko v jedné části, nepřiléváme další riziko do celkové infrastruktury,“ řekla.

Globální trh se zlatem byl v uplynulém měsíci pod nátlakem. Karanténa, která má zabránit šíření viru, úplně zastavila nebo zpomalila některé výrobce kovů a zároveň omezila cestování v době, kdy se poptávka po drahých kovech zvýšila. To vyvolalo volatilitu a ceny v klíčových centrech se začaly rozcházet.

Podle Crowell zatím nebyly v londýnských trezorech hlášeny žádné případy nákazy Covid-19. Poskytovatelé trezorů se přesto dohodli na vzájemné podpoře, pokud by se měla skladovací kapacita snížit.

Zatímco cestování je nadále přerušeno, logistické problémy se rozvolňují, protože dodavatelé se obracejí na charterové lety. Pojišťovací společnosti dokonce i tyto lety pokrývají na přepravu tohoto kovu, řekla Crowell. Situace v zásobování se také zlepšila po restartu tří hlavních švýcarských rafinérií od uzavření na začátku dubna.

Některé části světa, zejména Čína, se vracejí z karantény do práce. To dodává „více nadšení a optimismu ohledně návratu k podnikání, tak jak to bylo před touto krizí,“ uvedla.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button