Komodity

Ropa v roli černé ovce

Zatímco americké akciové trhy, vedené technologiemi, zdravotní péčí a médii, i nadále vysílají signál, že je vše v pořádku, stačí jen nahlédnout pod povrch, abyste zjistili, že tomu tak není. Obrovské stimuly si sice našly cestu na akciový trh, ale nikoliv k lidem.

 

Nezaměstnanost roste a spotřebitelská důvěra klesá. To přináší značné tlaky na vládní a zdravotní orgány, aby uvolnily karanténu. V některých případech mohou mít úspěch, ale mnohé na to dosud nejsou připravené a dopady na růst a poptávku se budou dále zhoršovat. Tento vývoj je nejlépe patrný na klíčových komoditách, které reagují na poptávku více než většina ostatních sektorů. Komodity závislé na růstu a poptávce se prudce propadly a lépe jsou na tom jen některé klíčové zemědělské trhy a v neposlední řadě také zlato.

Komodity zastínila ropa
Ropa se v minulém týdnu zapsala do historie, neboť se propadla na dosud nezmapované území, zatímco zemní plyn stoupal v očekávání omezené nabídky kvůli zavírání ropných vrtů. Zlato se vyšplhalo na téměř sedmileté maximum, jak se investoři snažili dál diverzifikovat své investice i mimo akcie a peněžní prostředky. Stoupaly čínské nákupy potravinových komodit, zatímco průmyslové kovy si držely svou hladinu, protože komplikace na straně nabídky způsobené virem do jisté míry vyvážily riziko nižší poptávky spojené s počátky ekonomické recese.
 
Většinu ostatních komodit ovšem v minulém týdnu zastínila ropa. Pondělní historický propad končícího květnového kontraktu WTI do záporných čísel všem jasně ukázal, jaké napětí v současnosti panuje na globálním trhu s ropou. Propad celosvětové poptávky kvůli pandemii, který IEA (International Energy Agency) odhaduje v tomto měsíci na 29 milionů barelů denně, znamenal přesun milionů barelů do skladových zásob. 

Jakmile je ropa jednou vytěžena, musí být zpracována v rafinériích, nebo uskladněna v nádržích, potrubích nebo na moři v supertankerech (VLCC). V případě, že se naplní maximální kapacita skladovacích zařízení, nemohou producenti ropy vyrábět více, než dokážou prodat. A právě toto riziko představuje v současnosti největší výzvu, které odvětví čelí. Něco takového by mohlo způsobit omezení těžby o další miliony barelů denně a v konečném důsledku vést k bankrotům a k dluhové krizi.  Producenti ropy byli zaskočeni a měli problém reagovat odpovídajícím omezením produkce.

Není kde skladovat
Špatně načasované rozhodnutí Saúdské Arábie dále posílit produkci bylo během několika týdnů zvráceno, když se skupina OPEC+ během velikonočních prázdnin dohodla snížit od května produkci o 9,7 milionů barelů za den. Po celém světě se karanténní opatření pomalu uvolňují, ale návrat na předcházející úroveň poptávky může trvat ještě dlouhé měsíce.  Skladovací zařízení po celém světě však nebudou mít kam další produkci ukládat už za pouhé týdny. Jedním z míst, kde už je veškerá kapacita plně využita, jsou skladiště v Cushingu v Oklahomě a v jeho okolí. Tato lokalita má kapacitu 76 milionů barelů a jedná se o jedno z významných center obchodu s ropou a centrum dodávek a určování cen futures na ropu WTI obchodovaných v New Yorku.  

Současná hladina zásob zde sice dosáhla teprve 60 milionů barelů, ale z pohybu cen končícího květnového kontraktu je víc než jasné, že ani zbývajících 16 milionů již není k dispozici, protože byly pronajaty pro účely květnových dodávek. Obchodníci náhle neměli kde uskladnit ropu, která by byla výsledkem držení dlouhé květnové pozice až do jejího vypršení, takže se museli vyvázat ze svých pozic na stále méně likvidním trhu. 
Investoři, zbystřete!
K těmto tlakům na ropu se ještě přidal zvýšený příliv prostředků drobných investorů do ropných ETF. Plně chápu, proč někdo vnímá aktuálně levnou ropu jako velkou investiční příležitost. Zde je ovšem předpokladem, že dopady pandemie na poptávku budou dočasné, a že nakonec přijde zotavení podpořené omezením produkce na straně OPEC+ a výrazným snížením investic do těžby ropy v budoucnosti. 

Myšlenka samotná sice smysl dává, ale její realizace ho nedávala. Ropné ETF mají tendenci investovat na přední, tedy v současnosti nejlevnější části křivky ropy. Zprostředkovatel ETF drží v daných futures dlouhou pozici a dokud bude trh trpět převisem nabídky, utrží každý měsíc ztrátu, až bude prodávat končící kontrakt, aby mohl nakoupit další, ovšem za vyšší cenu. Tento jev se nazývá contango a pro investory představuje významný problém. V okamžiku, kdy vzniká tento článek, je spread mezi červnovým a zářijovým kontraktem (rozdíl 3 měsíců) 60 %, a právě o tolik se tedy musí ropa za pouhé tři měsíce zotavit, aby daný ETF neprodělal.  Fond United States Oil (USO:arcx) se náhle stal obrovským slonem v porcelánu, protože držel neúměrně vysoké procento celého trhu. S propadem trhu se zvyšovalo riziko bankrotu. Právě proto se červnový futures kontrakt, který vyprší až 19. května, v úterý 21. dubna náhle propadl pod 10 USD/barel a stáhl s sebou i ropu Brent, která dosáhla minima 16 USD/barel. 

Od té doby se však již trh zvládl trochu zotavit. Z následujících čtyř příčin však může mít dlouhodobější pozitivní efekt na cenu jen jeden:

• Burza CME, která pracuje s futures kontrakty na WTI, zvýšila marži držení kontraktu (1000 barelů) na 10 000 USD. 

• Několik bank a brokerů zavedlo omezení obchodování s červnovými kontrakty, což znamená, že stávající pozice mohou být uzavřeny, ale nemohou být otevřeny žádné nové.
• Tváří tvář riziku naprostého kolapsu snížil ETF USO po rolování futures kontraktů do července, srpna a dokonce do září svou červnovou expozici z 80 % na pouhých 20 %. 
• Prezident Trump pohrozil zničením íránských ozbrojených lodí, pokud by nadále obtěžovaly lodě amerického námořnictva v Perském zálivu.

Zatímco poslední zmíněný bod s sebou nese riziko ohrožení bezpečné přepravy dodávek ropy Hormuzským průlivem, ostatní jsou převážně technického charakteru. Z toho důvodu budeme i nadále svědky omezeného vzestupu ropy, dokud nebudou uvolněna karanténní opatření a znovu se nezvýší globální poptávka, nebo dokud, což je bohužel pravděpodobnější, nebude mnoho výrobců s vysokými náklady donuceno omezit produkci, ať už dobrovolně či nedobrovolně. 

O autorovi:
Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.
Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Globální online investiční banka

Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Více informací na:www.saxobank.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button