Akcie

Gambleři na burze

Z Ameriky letí do světa zprávy o diskuzním fóru Reddit, kde skupina wallstreetbets (aktuálně přes 9 milionů členů, kteří sledují a píší zprávy), válcuje burzu. O této skupině se napsala již spousta lží a polopravd, ale zcela zásadní myšlenkou je skutečnost, že když se na tak velkém plénu určitá skupina sjednotí (a přidají se k ní velcí hráči), je možné celkem zahýbat s cenou nějakého aktiva (naposledy firma Gamestop či AMC).

Každý má v sobě kousek gamblera

Řada informací o lidech na tomto fóru je spojena s mladými, kteří obchodování na burze mají za hru. A na druhou stranu proč ne. Fakticky to tak je. Nakoupíte akcii a čekáte, zda cena poroste nebo klesne. Když klesne proděláte (prohráli jste) a když vzroste vyděláte (vyhrajete). Z burzy se stalo v některých okamžicích casino, kde je důležité být připravený na pohyby v řádu desítek procent za den. Dříve něco nemyslitelného, dnes rutina všedních dnů. A každý chce být v casinu úspěšný. V každém člověku dřímá hráč, který chce vyhrávat. A jednoduchost, jak je v současnosti možné akcie nakupovat tomu jenom nahrává.

Fundamentální zprávy stojí v pozadí

Aktuální napětí na burzách po celém světě a očekávání toho, co se může stát je očividné. Standardní hodnota indexu strachu VIX je už přes rok na úrovních, kde tento index dlouhé roky jenom testoval vysoké hodnoty. Nyní je na trzích napětí, kam se masa lidí z Redditu vrhne dále a zda opět nepoškodí nějaký „zavedený“ hedgový fond. Je potřeba si ale také uvědomit, že hedgový fond není hedgovým fondem pro nic za nic. Je to místo, kam si američané ukládají svoje peníze na penzi. Takže o peníze nepřišla nějaká firma, ale lidé, co do ní peníze vložili. Ale na druhou stranu, když někdo sází na krach nějaké společnosti, musí si být vědom nekonečných rizik, které tyto sázky mohou nést.

Vrátí se trhy k fundamentu a hodnotám?

Z mého pohledu se burza za nějaký čas opět vrátí k hodnotám, tedy k hodnotovému zdravému nakupování. Kdo by chtěl přeci vlastnit akcie firmy, která nevydělává = výhledově nepřinese žádný zisk a mohu jenom doufat, že se za nějaký čas najde někdo (hloupější), kdo ode mne tuto špatnou firmu koupí ještě za vyšší cenu? To se prostě dlouhodobě nestane a tak opět přijde do popředí hodnota firmy, zisk a případně vizionářství. Nic z toho ale u Gamestopu neplatilo. Také se už trh vrátil zpět, kdo nestihl prodat je na tom prakticky stejně jako na začátku, kdo prodal špatně prodělal, kdo prodal dobře vydělal. Hra skončila. A zpět do práce. Hodnota firmy, zisky, případně alespoň vize a nápad do budoucna. To budou faktory, které burza dlouhodobě ocení. Pokud tedy nechcete jenom hrát hru zvanou koupím cokoliv a doufám, že vydělám. Držte se raději indexového investování, hodnoty a dlouhodobě budete úspěšní.

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button