Akcie

Japonský miliardář nabízí zdarma životní zážitek. Osmi lidem zaplatí cestu kolem Měsíce v Muskově raketě

  • Mise se má uskutečnit v roce 2023 a zúčastnit se jí může kdokoliv, kdo splní dvě konkrétní podmínky a projde několikakolovým výběrovým řízením

  • Let bude trvat šest dní a dostane posádku tak daleko od Země jako ještě nikdy předtím

  • SpaceX v současné době raketu Starship teprve testuj. Při posledních dvou zkouškách došlo během přistání k výbuchu a kompletnímu zničení obou prototypů

Póza, nebo skutečný dobrý skutek? Ať už je to jakkoliv, japonský miliardář Júsaku Maezawa přichází s nabídkou, která se rozhodně neodmítá. V roce 2023 se díky Elonu Muskovi a jeho raketě Starship vydá do vesmíru, aby zblízka spatřil to, co mohli naposled vidět astronauti programu Apollo. A zve ostatní – tím pádem třeba právě i vás – aby se k němu na cestě k Měsíci a zpět přidali. Náklady ponese on.

Šanci stát se součástí této ryze soukromé mise nazvané dearMoon (drahýMěsíci) má každý bez ohledu národnost, barvu pleti, náboženské vyznání či sexuální orientaci. „Chci, aby se zúčastnili lidé různého původu,“ oznámil pětačtyřiletý Maezawa prostřednictvím videa na Twitteru.

Všichni, které Japoncova nabídka oslovila, mohou svůj zájem dát veřejně najevo skrze registrační formulář na webových stránkách dearMoon.earth. Uzávěrka proběhne 14. března, úvodní screening začne o týden později. Závěrečný pohovor a lékařská prohlídka uchazečů, kteří projdou až do finále, je naplánovaná na pozdní květen.

Ačkoliv přihlásit se může skutečně každý, reálnou šanci na úspěch mají podle Maezawy pouze ti, kdo splní dvě „klíčová kritéria“. Potenciální účastnici mise by měli „pokročit v jakékoliv aktivitě, kterou provozují a která nějakým způsobem pomáhá ostatním“ a současně „musí být ochotni a schopni podpořit ostatní členy posádky, kteří sdílí podobné ambice“.

Japonský miliardář a vášnivý sběratel umění zbohatl díky provozování několika internetových obchodů s módou. O svém vesmírném projektu veřejnost poprvé informoval už před třemi lety. Původně chtěl volná místa nabídnout umělcům, nakonec ale záměr přehodnotil. Kolik za „letenky“ pro osmičku vyvolených zaplatí, zatím oficiálně neprozradil.

Nevyzpytatelný Starship

Pokud se avizovaná mise doopravdy uskuteční, bude to po více než 50 letech poprvé, co se člověk, respektive lidé opět proletí kolem Měsíce. Zatím poslední, komu se takový zážitek poštěstil, byli američtí astronauti Apolla 17 Eugene A. Cernan, Ronald Evans a Harrison Schmitt.

Otázkou nicméně zůstává, nakolik je Maezawův záměr šestidenní mise k jedinému přirozenému satelitu Země aktuálně reálný. Zmíněný Starship Muskovy vesmírné společnosti SpaceX se sice do vzduchu už několikrát vznesl a několikrát rovněž úspěšně přistál, vždy se však jednalo o zkušební lety do výšky maximálně půl druhého sta metrů. Do kosmu se vesmírné plavidlo, od nějž si americký miliardář s jihoafrickými kořeny slibuje, že dostane člověka i na Mars, zatím nepodívalo. Poslední dva testy navíc skončily fiaskem, když během přistávacího manévru loď explodovala.

O lety do vesmíru je zájem astronomické ceně navzdory. Počet registrací roste raketovým tempem, hlásí Virgin Galactic

Sám Musk o úspěchu ryze soukromého lunárního projektu ani v nejmenším nepochybuje a slibuje, že účastníci zažijí něco, co před nimi dosud žádný jiný člověk neokusil. Od této mise očekáváme, že se lidé vzdálí od Země dál než kdykoliv v dosavadní historii, cituje šéfa SpaceX i automobilky Tesla zpravodajský server CNBC.

V potížích je i Branson

Muskova vesmírná společnost není jediná, která zažila v poslední době sérii nezdarů. Jisté trable se svými kosmickými plavidly má i konkurenční Virgin Galactic.

Společnost britského miliardáře sira Richarda Bransona měla původně už letos (podobně jako SpaceX pomocí svých Crew Dragonů) vynést na do vesmíru první platící turisty z řad široké veřejnosti. Protože se ale její testovací program neustále protahuje a vedení firmy si chce být bezpečností lodě SpaceShipTwo i letadlového nosiče WhiteKnightTwo naprosto jisté, rozhodlo se nedávno komerční starty odložit až na rok 2022. V návaznosti na toto oznámení se ceny akcií Bransonovy společnosti propadly o bezmála 12 procent na 37,23 dolarů (zhruba 800 korun) za kus, třebaže se do té doby pohybovaly ve srovnání se začátkem letošního ledna o nějakých 55 procent výš. Nyní se obchodují za 33,77 dolarů.

Takto se aktuálně vyvíjejí ceny akcií společnosti Virgin Galactic

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button