Akcie

Loni investory nezajímala, teď se o ni perou. Akcie malajsijské firmy na rukavice vzrostly na trojnásobek

Současná krize způsobená pandemií nebezpečného koronaviru jasně ukázala, že vydělat se dá v podstatě na čemkoliv. A zatímco ropa coby surovina, na níž je dlouhodobě závislá každá země světa, se prodává, respektive v jistý okamžik prodávala v podstatě zadarmo, ceny některého zdravotnického materiálu naopak prudce rostou. A s nimi pochopitelně strmě vzrůstá i hodnota firem, jež se jeho výrobou zabývají. Jako například v případě malajsijské společnosti Top Glove.

Jak už sám její název naznačuje, zmíněná firma se specializuje na produkci gumových rukavic, které jsou určeny k využití ve zdravotnictví. Byla založena v roce 1991 a v zemích jihovýchodní, potažmo východní Asie má celkem 45 výrobních závodů. To z ní činí největšího producenta tohoto konkrétního druhu ochranných prostředků na světě.

Čtěte takéAkcie, akcie a zase akcie, ale které jsou ty správné? Burzovní investice lákají v době koronaviru čím dál více lidí

Ještě loni na podzim byla cena jejích výrobků de facto zanedbatelná. Jak se ale nemoc později nazvaná jako covid-19 začala postupně šířit světem a nedlouho poté dokonce přerostla v pandemii, šla pochopitelně v důsledku rostoucí poptávky strmě vzhůru. A s tím vzrostla i atraktivita samotné společnosti v očích byznysmenů, kteří její akcie začaly skupovat ve velkém.

A tak zatímco koncem loňského listopadu bylo možné jednu
akcii firmy Top Glove pořídit v přepočtu za zhruba 4,5 dolaru, ve středu
10. června si všichni potenciální zájemci museli připravit dolarů už sedmnáct,
což v relativních hodnotách znamená nárůst o impozantních 271 procent.

Vývoj cen akcií firmy Top Glove od konce loňského listopadu, zdroj: Trading Economics

Řada lidí se domnívá, že současný trend bude mít jepičí
život a že až se situace kolem koronavirové pandemie ustálí, cena akcií se opět
propadne, podle Ng Chi Hoonga, analytika malajsijské investiční banky Affin
Hwang nicméně něco takového pravděpodobně nehrozí.

„Myslíme si, že obavy týkající se toho, že by poptávka mohla dramaticky poklesnout s tím, jak se začnou snižovat počty nově nakažených, jsou hodně přehnané, což dokládá Čína, která nadále nakupuje navzdory skutečnosti, že už dostala šíření viru pod kontrolu,“ cituje Ngho zpravodajský web CNBC.

Lidé se chtějí předzásobit, tržby porostou i dál

Cena akcií je dozajista významným indikátorem toho, jak moc se dané firmě aktuálně daří. Ještě důležitějším ukazatel jsou však pochopitelně samotné finanční výsledky. A i ty má společnost Top Glove velmi dobré, ba dokonce výborné. Na konci května se totiž její čistý zisk vyšplhal na hodnotu 347,9 milionu malajských ringitů (v přepočtu zhruba 1,92 miliardy korun), což je jen o necelých 20 milionů méně, než kolik vykázala za celý loňský rok. V meziročním srovnání to tak znamená nárůst o neuvěřitelných 366 procent.

Čtěte takéJe lepší koupit akcie cestovek, nebo aerolinek? Experti varují před unáhlenými investicemi

A podle Lim Cheong Guana, šéfa firmy Top Glove, ještě rozhodně není dobrým dnům konec. „To nejlepší teprve přijde,“ prozradil sebevědomě agentuře Reuters.

„Hodně lidí si dělá zásoby, protože se obávají, aby na tom neprodělali. Zásobují se dopředu a odesílají objednávky na příští rok a dokonce i (s datem) ke konci příštího roku,“ doplnil jeho kolega Lee Kim Meow.

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button