Akcie

ČEZ (+1,7 %) zvýšil čistý zisk, potvrdil dividendu a snížil roční výhled

Aktualizováno

Čistý zisk energetické skupiny v letošním prvním čtvrtletí dosáhl 14,2 mld. Kč, meziročně se zvýšil o 4,2 mld. Kč. Očištěný čistý zisk dosáhl za stejné období 13,9 miliardy Kč a překonal odhady trhu, nastavené na 9,98 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy EBITDA vzrostl o 22 % na 25,9 mld. Kč, trh v průzkumu Reuters očekával 21,99 miliardy Kč. Společnost zároveň snížila výhled na rok 2020: Čistý zisk čeká v rozmezí 19 až 22 mld. Kč (dříve 21 – 23 miliardy Kč) a zisk EBITDA v rozmezí 61 až 64 mld. Kč (dříve 63 – 65 mld. Kč). Potvrdila ovšem záměr vyplatit dividendu ze zisku za rok 2019 ve výši 34 Kč na akcii. Akcie společnosti rostou v úvodu obchodování na pražské burze o 1,7 %.

Zvýšení zisku je způsobeno hlavně růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami, vysvětlila polostátní firma. Koronavirová pandemie má na pouze omezený dopad a ovlivní její hospodaření až v dalších čtvrtletích, uvedla dnes také.

„Hospodářské výsledky prvního čtvrtletí překročily naše očekávání. Těžili jsme ze střednědobého zajištění našich tržeb z výroby na velkoobchodních trzích, zajišťovací kontrakty v Německu nám navíc přinesly 1,4 mld. Kč vlivem zvýšení rozdílu mezi českými a německými tržními cenami elektřiny. Předpokládáme, že pandemie COVID-19 ovlivní Skupinu pouze dočasně a v omezené míře. Skupina si udržuje silné finanční zdraví a zůstává stabilní společností a jistotou pro akcionáře. Jsem rád, že finanční kondice umožňuje představenstvu navrhovat dividendu ze zisku loňského roku ve výši 34 Kč na akcii, tedy o 10 Kč více než v loňském roce,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

Negativní dopad pandemie COVID-19 na provozní zisk skupiny ČEZ očekáváme ve výši 3 až 4 mld. Kč, uvedl finanční ředitel Martin Novák. „Vzhledem k vysokému zisku za první čtvrtletí díky ziskům z obchodování s komoditami a dodatečným přínosům zajištění výroby ale očekáváme celoroční provozní zisk před odpisy (EBITDA) na úrovni 61 až 64 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 19 až 22 mld. Kč. Tudíž celoroční zisk předpokládáme nyní pouze o 1 až 2 mld. Kč nižší, než jsme předpokládali před vypuknutím pandemie ve světě,“ uvedl také.

Obchodování s komoditami díky rozkolísání trhů přineslo do zisku celé skupiny za první čtvrtletí přes 2 mld. Kč

Provozní výnosy skupiny dosáhly 57 mld. Kč a meziročně vzrostly o 5,2 mld. Kč, tedy o 10 %. Trh očekával 58,09 miliardy Kč.

Výroba elektřiny…

Elektrárny Skupiny ČEZ vyrobily v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodin elektřiny, o čtyři procenta méně než před rokem. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o pět procent. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o 5 %. Na poklesu se kromě prodloužení odstávek elektrárny Dukovany z důvodu vyššího rozsahu kontrolních prací projevil i postupný přechod Skupiny ČEZ od uhlí k bezemisním zdrojům. Meziročně ČEZ odstavil 500 MW uhelných bloků.

Výroba elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky ale stoupla o 8 %, zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku.

…a její spotřeba (už i v době korony)

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti Distribuce meziročně zůstala stejná. Pandemie koronaviru plně propukla až v březnu, kdy nastal pokles spotřeby, který eliminoval předchozí meziroční růst. Spotřeba u velkých podniků klesla v prvním čtvrtletí o 1,2 %, spotřeba domácností naopak rostla o 2,9 %. V dubnu klesla spotřeba elektřiny v ČR meziročně o 11 %.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií.

Předprodeje a plánované odprodeje zahraničních aktiv

ČEZ dnes také uvedl, že předprodal 65 % výroby elektřiny pro rok 2021 za průměrnou cenu 46,3 EUR za megawatthodinu a 34 % výroby na rok 2022 za průměrnou cenu 48,0 EUR za megawatthodinu.

K zamýšleným odprodejům některého zahraničního majetku firma zopakovala, že byl zahájen prodejní proces rumunských aktiv celé skupiny. Předmětem jsou zejména distribuční a prodejní společnost a parky větrných elektráren Fântânele a Cogealac. První fáze prodeje byla ukončena přijetím 19 nezávazných nabídek.

Prodej polských větrných projektů byl zahájen loni. Dokončení prodeje portfolia se očekává v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Pokud jde o polská uhelná aktiva a ostatních polské společnosti (mimo ESCO společnosti), zahájení prodejního procesu je předběžně plánováno na druhé pololetí letošního roku, významné zpoždění kvůli koronaviru se prý zatím nepředpokládá.

Zdroje: ČEZ, Reuters, ČTK

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button