Akcie

Lufthansa plánuje zrušit 22 tisíc pracovních míst. Její akcie rázem poklesly o sedm procent

Německá letecká společnost Lufthansa se chystá zrušit asi 22 tisíc pracovních míst, z toho polovinu v Německu. Odpovídá to asi 16 procentům pracovní síly. Informovala o tom agentura AFP. Lufthansa, na kterou podobně jako na celé odvětví letecké přepravy doléhají dopady koronavirové krize, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší asi 10 tisíc pracovních míst.

Mluvčí největší letecké společnosti v Evropě na středeční schůzce s odbory přiznala, že firmě vzhledem k situaci přebývá kolem 26 tisíc pracovníků na různé úvazky, což v přepočtu odpovídá 22 tisíc pracovním místům na plný úvazek.

Čtěte takéSmartwings požádá stát o půjčku, nebo garanci za 900 milionů korun

„Budeme mít ve skupině Lufthansa o 22 tisíc pracovních míst přepočtených na plný úvazek méně, z toho polovina připadne na Německo,“ sdělila Lufthansa agentuře AFP. Dodala, že se chce vyhnout nucenému propouštění, jak jen to bude možné.

Lufthansa se minulý týden zavázala k rozsáhlé restrukturalizaci, která mimo jiné zahrnuje rušení tisíců pracovních míst či prodej části majetku. Restrukturalizací byl podmíněn záchranný balík za devět miliard eur (239,4 miliard korun), který aerolinkám poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.

Piloti se chtějí vzdát téměř poloviny svého platu

Firma vyjednává s odbory ohledně částečných úvazků zaměstnanců a dalších způsobů, jak snížit náklady na zaměstnance. Dohody chtějí obě strany dosáhnout před 25. červnem, kdy se koná mimořádná valná hromada, na které budou o záchranném balíku hlasovat akcionáři.

Odbory palubního personálu (UFO) leteckou společnost požádaly, aby se vyhnula nucenému propouštění. Odbory zastupující piloty pak uvedly, že jejich členové nabídli snížení svých mezd až o 45 procent, což představuje 350 milionů eur. Na oplátku žádají, aby společnost zachovala co nejvíce pracovních míst.

Akcie Lufthansy na zprávu reagovaly prudkým poklesem, krátce po poledni ztrácely přes sedm procent.

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button