Akcie

Obchod za víc než půl bilionu korun. Firma Jacka Dorseyho koupí australskou fintechovou společnost Afterpay

Osobu amerického podnikatele Jacka Dorseyho asi není třeba nijak sáhodlouze představovat. Byl to právě on, kdo před dlouhými 15 lety spoluzaložil jednu z nejoblíbenějších sociálních sítí světa, a sice dobře známý Twitter. Kromě toho se ale dnes čtyřiačtyřicetiletý byznysmen věnuje i dalším aktivitám. V roce 2010 se vrhl na pole fintechu a byl u zrodu společnosti Square, jež se zaměřuje na poskytování finančních služeb.

A právě firma z amerického St. Louis se nyní postarala o jeden z nejpozoruhodnějších obchodů za poslední dobu. Její vedení totiž oznámilo, že se za částku 29 miliard dolarů, tedy v přepočtu nějakých 622 miliard korun, chystá koupit australskou platební platformu Afterpay.

Indické Zomato vstupuje na burzu, chce vybrat téměř 30 miliard korun. Jeho úspěch může pomoci i dalším tamním startupům

Její aplikace používá, jak s odkazem na data Dorseyho společnosti uvádí CNN, celosvětově na 100 tisíc obchodníků a více než 16 milionů zákazníků. Jako taková byla spuštěna v roce 2015, přičemž jádro jejího byznysu je založeno na tom, že svým uživatelům nabízí možnost takzvaných čím dál populárnějších odložených plateb (BNPL – z anglického Buy Now Pay Later). Ty fungují tak, že si zákazník zakoupí na internetu nebo v kamenné prodejně kýžený produkt či službu, kterou uhradí dotčená platforma, přičemž uživatel má pak několik dní, týdnů, potažmo i měsíců (v závislosti na smluvních podmínkách) na to, aby svůj dluh vyrovnal.

„Naše podnikání vzniklo za účelem udělat finanční systém spravedlivějším, dostupnějším a inkluzivním, a (společnosti) Afterpay se podařilo vybudovat důvěryhodnou značku, která tyto principy respektuje,“ okomentoval Dorsey důvody vedoucí k uskutečnění zmíněné transakce, jež má být uzavřena v prvním čtvrtletí příštího roku. Čistě z pohledu vynaložených financí se bude jednat o největší akvizici nejen v dějinách firmy Square, ale zároveň i v rámci celé Austrálie.

Akcie za akcie

Zpráva o chystaném několikasetmiliardovém obchodu se pochopitelně v podstatě ihned promítla také do ceny akcií společnosti. Ta podle webu CNBC povyskočila o masivních 19 procent, což znamená, že se nyní obchodují v hodnotě 114,8 australských dolarů za kus (přibližně 1823 korun).

Na zprávy o chystaném prodeji společnosti Square zareagovaly akcie Afterpay mohutným růstem své ceny. Zdroj: Trading Economics

Právě akcie, respektive jejich cena jsou pro uskutečnění celé transakce velmi směrodatné. Akvizice se totiž uskuteční formou jejich výměny. Square bude vlastnit 100 procent akcií společnosti Afterpay, přičemž vlastníci australské společnosti získají za každou jednu svoji akcii 0,375 akcie Dorseyho firmy. S ohledem na páteční hodnotu akcií Afterpay, která se v závěru obchodního dne pohybovala na úrovni 96 australských dolarů (zhruba 1448 korun), se jim tak k dobru připočte přibližně 30procentní prémie.

Dle informací serveru BBC byl chystaný obchod již posvěcen ze strany správní rady australské společnosti. Její dosavadní vlastníci získají ve firmě Square asi 18,5procentní podíl.

Odložené platby frčí i v Česku

Že se služby zaměřené na zprostředkovávání odložených plateb těší v posledních několika měsících, respektive letech velké oblibě, dokládá například úspěch českého startupu Twisto. Platformu na financování nákupů, za níž stojí podnikatel Michal Šmíd, využilo v tuzemsku už na milion zákazníků.

Složili se investoři i banka. České Twisto získalo 650 milionů, peníze chce vynaložit na další rozvoj

A věří jí i investoři. Koncem letošního dubna společnost oznámila, že získala v pořadí již několikátou finanční injekci. Ta tentokrát přišla ze strany J&T Banky a investiční skupiny Orbit Capital, kteréžto subjekty do ní vložily celkem 650 milionů korun.

Zdroj: Euro.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Mohlo by tě zajímat
Close
Back to top button