Komodity

Benzín je nejlevnější za skoro 11 let, padá i cena nafty. A bude ještě líp

Pandemie koronaviru ochromila průmysl, skoro znemožnila cestování po světě a má i spoustu dalších negativních dopadů. Ale alespoň malou radost z ní mohou mít motoristé – krize totiž tlačí dolů ceny benzínu a nafty.

„Benzín se nyní v Česku prodává v průměru nejlevněji za posledních takřka jedenáct let. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Průměrná cena litru benzínu Natural 95 klesla na tuzemských čerpacích stanicích v pátek na 26,38 Kč. Levněji se tento druh benzínu v ČR prodával naposledy 11. května 2009, tedy před takřka jedenácti lety,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. 

Nafta se v pátek v průměru prodávala za 26,58 Kč za litr. Je tak nadále nejlevnější „pouze“ za období od května 2016. Její cena nepadá podle Kovandy tak prudce například kvůli tomu, že na ni jezdí kamiony, které i v době zákazů a omezení souvisejících s Covid-19 zajišťují zásobování.

Navíc se dá očekávat, že ceny benzínu a nafty budou klesat i nadále. „Prodejci paliv totiž ještě nezohlednili nejnovější pokles cen ropy, k němuž došlo v tomto týdnu. Barel ropy Brent, z jejíž ceny vychází i ceny paliv v ČR, zlevnil v přepočtu do české měny na zhruba 408 korun za barel. To je nejnižší korunová cena od 10. března 1999. Lze tedy předpokládat, že během nadcházejícího týdne zlevní litr benzínu dokonce pod 26 korun za litr. Nafta pak klesne na úroveň mírně nad 26 korunami za litr,“ předpovídá Kovanda.

TNBiz.cz – Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

Zdroj: Kurzy.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button