Akcie

Philip Morris International po tvrdé ráně v duty-free stahuje roční prognózu

Tabákový gigant International sice svými výsledky za letošní první čtvrtletí překonal tržní očekávání, náladu ale zkazil fakt, že firma kvůli nejistotě spojené s pandemií Covid-19 stáhla svoji celoroční prognózu. Akcie po necelé první hodině obchodování na Wall Street ztrácely 4,7 %, propad v premarketu přesahoval i 5 %.

Koronavirová pandemie neměla na firmu v prvním kvartále velký dopad. Očištěný zisk v prvním čtvrtletí dosáhl 1,21 USD na akcii při tržním odhadu 1,13 USD (Bloomberg). Meziročně to je o 11 % více, respektive o 31 % více na srovnatelné bázi. Čisté tržby se zvedly o 6 % na 7,15 miliardy USD, v Evropské unii dokonce o více než 17 % bez nepříznivých kurzových změn, a to především díky kusovému odbytu zahřívaného tabáku v Česku, Německu a Polsku.

Ránu ale utržily prodeje v duty-free obchodech, což souvisí s cestovními omezeními, která ve snaze zabrzdit šíření nového typu koronaviru zavedly vlády po celém světě. Duty-free byznys, který tvořil zhruba 4 % loňských tržeb , se pyšní relativně vysokými maržemi. Portfoliu vlastních značek se na domácích trzích podařilo vykrýt jenom část těchto ztrát, a to při obecně nižších maržích.

Dodávky v divizi zahřívaného tabáku vzrostly o 46 % v souvislosti s tím, jak rozšiřuje tuto kategorii ve Spojených státech prostřednictvím své mateřské společnosti . Firma ale očekává, že míra, kterou zákazníci přecházejí na zařízení IQOS, klesne během karanténních opatření o 50 % oproti očekávání.

„Očekáváme, že pandemie bude mít nepříznivé účinky na naše obchodní výsledky za celý rok 2020. Ty, které pozorujeme již nyní, se týkají silného snížení prodeje duty-free, pomalejší akvizice uživatelů IQOS a odkladu prosazení minimální ceny v Indonésii. Kromě toho musíme předpokládat, že nezaměstnanost a sní spojený nižší disponibilní příjem budou mít na některých trzích přechodný dopad na tržní dynamiku nebo na života schopnost některých drobných prodejců,“ uvedl v prohlášení CEO André Calantzopoulos.

Pro celý rok firma dosud odhadovala zředěný zisk na akcii ve výši minimálně 5,50 USD. Tato prognóza je teď u ledu. Místo ní ale představila výhled na stávající kvartál. V něm kvůli nepříznivým pohybům směnných kurzů očekává zředěný zisk na akcii v rozmezí 1,00 USD – 1,10 USD na akcii. Vprávě ve druhém čtvrtletí očekává také největší kvartální dopad plynoucí z pandemie Covid-19 v celém tomto roce.

Zdroje: PMI, Bloomberg, Nasdaq .com

Foto: https://www.pmi.com/media-center/all-categories

Zdroj: Patria.cz

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Back to top button