Blog

Proč (ne)kupovat akcie společnosti Tesla

Cena akcií společnosti Tesla zažívá skutečné rodeo. Aktuální cena nad 850 dolarů za akcii je v porovnání s minulostí velké změna. Tesla tak přidala za poslední 3 měsíce 150%. Jde o neskutečný nárůst, který je vyvolaný pouze pár dobrými zprávami v médiích a 1 analytickým článkem. A na základě těchto zpráv Tesla stoupá a stoupá.

Velký skok na přelomu roku

Tesla se dlouhodobě (cca 3 roky) obchodovala na úrovni 200-300 dolarů. Spíše se pohybovala v pásmu 300-350 dolarů  za akcii. V únoru 2019 zaznamenala velký pokles až k 170 dolarům, ale od té doby se začala posouvat směrem vzhůru. Na přelomu roku šlo o hodnotu cca 400 dolarů. Konec ledna pak znamenal exponenciální růst na maximum 2.2.2020 ve výši 968 dolarů za akcii.

Pak sice došlo k drobné korekci cca k 800 dolarům za akcii, ale nyní opět nastává nárůst někam na úroveň cca 900 dolarů za akcii.

Důvody pro tak dramatický nárůst ceny akcie Tesla

Důvody pro takto dramatický nárůst akcie společnosti Tesla je potřeba hledat spíše v nadšení, než v nějakých fundamentálních analýzách. Protože právě fundamentální analýzy říkají, že hodnota Tesly je nyní nad hodnotu Toyoty a to vyrábí statisíce místo milionů aut jako Toyota.

Ale cena na trhu jak víme, odpovídá dost emocím, které lidé právě ve spojení s Teslou mají. Elon Musk je skvělý ve svých výstupech, v prezentaci svých projektů i v inovátorství. Cena se vyšplhala na takové skvělé hodnoty právě díky osobě Muska, ale zároveň díky zveřejněným číslům, kdy firma vyprodukovala ve dvou po sobě jdoucích kvartálech zisk. Věc, která je u zavedených firem naprosto normální vzbudila u Tesly obrovský poprask.

Cílová cena akcií Tesly na úrovni 7.000 dolarů

A druhý, možná závažnější důvod, proč akcie Tesly takhle rostou je několik analytiků, kteří vypustili do světa zprávu o možné cílové ceně akcií Tesla na úrovni 7.000 dolarů. Co to znamená? Že když si dnes koupíte akcie této firmy za aktuální tržní cenu například za 100.000 Kč, při vystoupání na hranici 7.000 dolarů za akcii, můžete mít v horizontu několika měsíců či let z této částky sumu 850.000 Kč. A to už je pořádná šance na slušný výdělek z akcií, kdy standardně se očekává zisk z akcie v dobrém roce na úrovni 10%.
Proč (ne) kupovat akcie Tesly

Důvody proč kupovat či nekupovat akcie Tesly si musí uvědomit každý sám. Já ale říkám, že spekulace na růst ceny akcie Tesly mohou mít rozhodně svoje opodstatnění. Se správnou rizikovou analýzou, kdy si nastavíme malé procento potenciální ztráty, budeme posouvat náš stoploss společně s růstem ceny a nezůstaneme v pozici viset, až půjde dolů, může Tesla opravdu znamenat rychlé a snadné peníze.

Složité je to se situací, kdy si například na nákup akcie půjčíte (budete obchodovat na páku) a v premarketu akcie spadne o 10%. Podle vaší páky pak můžete přijít třeba i o celý svůj vklad (při páce 10). Takže je potřeba vždy dobře zvážit, zda jít do pákového efektu a třeba i s 20.000 korunami vydělat na růstu akcie o 10% rovnou 20.000 Kč, anebo jít bezpečnější cestou, nakoupit akcii bez páky a pak je to ve vašich rukách. Určitě vám nedávám žádná investiční doporučení, ale určitě sledujte akcie Tesla, protože to je příběh, který tu dlouho nebyl.

 

Líbil se vám článek - podpořte náš web drobným příspěvkem - klikněte níže na DONATE

Související články

Mohlo by tě zajímat
Close
Back to top button